REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności mobilne - telefon, opaska na rękę, brelok, rękawiczki płatnicze, biżuteria, implanty. O jakie zabezpieczenia trzeba zadbać?

Płatności mobilne - telefon, opaska na rękę, brelok, rękawiczki płatnicze, biżuteria, implanty. O jakie zabezpieczenia trzeba zadbać?
Płatności mobilne - telefon, opaska na rękę, brelok, rękawiczki płatnicze, biżuteria, implanty. O jakie zabezpieczenia trzeba zadbać?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebezpieczeństwo związane z płatnościami mobilnymi dotyczy w głównej mierze nieautoryzowanego dostępu do urządzenia, dlatego pamiętajmy o odpowiednich zabezpieczeniach - poinformowało w środę Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Zapłata telefonem, opaską ale także pierścionkiem, rękawiczką, czy implantem

Płatności mobilne stały się codziennością dla wielu osób. Dzięki nim możemy swobodnie dokonywać transakcji bez konieczności posiadania gotówki czy sięgania po kartę płatniczą, bo telefon zawsze jest pod ręką.

"Na rynku dostępne są też m.in. opaski na rękę, breloki itp. Pomysłowość producentów ubrań i gadżetów w tym zakresie jest bardzo duża, możemy natrafić m.in. na rękawiczki płatnicze, które z pewnością docenią miłośnicy sportów zimowych, bądź też na biżuterię płatniczą, np. pierścionek. Choć nie wszystkie wymienione rozwiązania są dostępne w Polsce, to obserwując światowe trendy w zakresie płatności mobilnych, możemy być pewni, że +gadżetów+ płatniczych z pewnością będzie przybywać" - podkreślił podkomisarz Marcin Zagórski z biura prasowego CBZC.

REKLAMA

Autopromocja

CBZC zwróciło uwagę, że na rynku dostępne są, także implanty płatnicze, które można wszczepić pod skórę. "Wspomniany implant, wielkością zbliżony do małej agrafki jest urządzeniem pasywnym. Nie wymaga własnego źródła zasilania i nie wytwarza też jakichkolwiek fal i uruchamia się wyłącznie w pobliżu terminala płatniczego" - wyjaśnił Zagórski.

Technologia NFC

Podkreślił, że by sfinalizować transakcję, potrzebne są dwa elementy, informacja dotycząca posiadanej karty płatniczej oraz technologia przesyłania danych. "W tym przypadku mowa o komunikacji bliskiego zasięgu tj. NFC (ang. Near Field Communication - red), która umożliwia przekazywanie danych pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w bardzo małej odległości do 10 centymetrów. To ograniczenie jest formą zabezpieczenia technologii NFC przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich" - podał Zagórski.

Zaznaczył też, że komunikacja NFC odbywa się za pomocą fal radiowych, które umożliwiają przekazywanie danych.

"W przypadku nowych telefonów moduł NFC stał się standardem, natomiast w przypadku starszych telefonów, może się zdarzyć, że nie będą one w niego wyposażone. W takich sytuacjach płatności mobilne możemy realizować za pomocą m.in. usługi Google Pay na systemie Android lub Apple Pay dla systemu Apple iOS. Powyższe usługi działają na zasadzie wirtualnego portfela, by z nich skorzystać, musimy wcześniej wprowadzić dane naszej karty płatniczej lub doładować nasze konto. Podczas płatności powyższe dane są zamieniane na unikalny identyfikator zwany tokenem i przesyłane do terminalu płatniczego" - wyjaśnił Zagórski.

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z płatnościami mobilnymi? Jak się zabezpieczać?

Poinformował również, że niebezpieczeństwo związane z płatnościami mobilnymi dotyczy w głównej mierze nieautoryzowanego dostępu do urządzenia, gdyż transakcje same w sobie mają bardzo wysoki poziom zabezpieczeń, pod warunkiem, że telefon lub inne urządzenie płatnicze nie trafi w niepowołane ręce.

"Warto pamiętać m.in. o blokadzie ekranu w postaci kodu PIN lub też zabezpieczeń biometrycznych takich jak odcisk palca lub skan twarzy, regularnej aktualizacji telefonu lub innego urządzenia), którym płacimy, pobieraniu aplikacji tylko z oficjalnych i zaufanych źródeł" - przypomniał Zagórski.

Korzystając z płatności mobilnych, warto pamiętać także o ustawieniu limitów transakcji. Dotyczy to zarówno maksymalnej kwoty transakcji, jak i dziennego limitu. "Dzięki temu mamy pewność, że w sytuacji ewentualnej kradzieży środków straty nie przekroczą określonych limitów" - przekazał Zagórski.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ maak/

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA