Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym
REKLAMA
REKLAMA
- Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad
- Sejm na żywo. Transmisja z obrad [9 lutego 2024 roku]
- Porządek obrad Sejmu RP w dniu 9 lutego 2024 roku
- Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci
- Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [8 lutego 2024 roku]
- Posiedzenie Sejmu w dniu 8 lutego 2024 roku
- Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [7 lutego 2024 roku]
- Porządek obrad 5. posiedzenia Sejmu RP
- Projekt dotyczący renty wdowiej dziś w Sejmie
- Projekt ustawy dotyczący emerytury stażowej
- Sejm pracuje nad projektem ustawy o pomocy Ukraińcom
- Konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni [7 lutego]
Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad
Sejm na żywo. Transmisja z obrad [9 lutego 2024 roku]
Dzisiaj w Sejmie RP trzeci dzień obrad piątego posiedzenia, zaplanowanego na trzy dni (7-8-9 lutego). Poniżej znajduje się informacja dotycząca harmonogramu piątkowego posiedzenia. Oglądaj transmisję z pracy posłów na żywo, udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP. Obrady od godz. 9.00 do godz. 20.00:
REKLAMA
Porządek obrad Sejmu RP w dniu 9 lutego 2024 roku
Harmonogram posiedzenia Sejmu RP w dniu 9 lutego 2024 roku (piątek) wygląda następująco:
godz. 9:00 – 9:45 - Głosowania, w tym:
- Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)
godz. 9:45 – 12:00 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla rodziny, nie dla gender (druk nr 25) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)
godz. 12:00 – 14:15 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 26) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)
godz. 14:15 – 16:30 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 29) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)
godz. 16:30 – 18:45 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)
godz. 18:45 – 20:00 - ew. oświadczenia poselskie
Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci
Sejm dzisiaj [9 lutego] podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. W uchwale napisano m.in.: "Eugeniusz Mikołaj Romer, wielki polski geograf i kartograf oraz geopolityk, podróżnik, geolog, pedagog, encyklopedysta i publicysta, a także działacz niepodległościowy urodził się 3 lutego 1871 r. we Lwowie, jednak młodość spędził na Podkarpaciu. Jego ojciec, Edmund Romer, walczył w powstaniu styczniowym, z kolei starszy brat, generał Jan Romer, był jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej".
Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [8 lutego 2024 roku]
Dzisiaj w Sejmie RP drugi dzień obrad piątego posiedzenia, zaplanowanego na trzy dni (7-8-9 lutego). Posłowie podczas czwartkowych obrad będą się zajmować m.in. projektem noweli ustawy ws. pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Odbędzie się także pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących tzw. emerytur stażowych. Ponadto, posłowie wystąpią z pytaniami w sprawie przyczyn zatrzymania "Programu inwestycyjnego CPK". Oglądaj transmisję na żywo udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP:
Posiedzenie Sejmu w dniu 8 lutego 2024 roku
W dniu 8 lutego 2024 roku harmonogram obrad Sejmu RP wygląda następująco:
- Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 195)
- Pytania w sprawach bieżących w sprawie przyczyn zatrzymania "Programu inwestycyjnego CPK" i nieudolności lub świadomego sabotażu programu przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego pana Macieja Laska złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Prezesa Rady Ministrów,
- przedstawiciel wnioskodawców - poseł Marcin Horała.
- Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druki nr 188 i 196) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
- sprawozdawca poseł Krystyna Sibińska.
- Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druki nr 185 i ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
- sprawozdawca poseł
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 11. i 12.
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki.
- Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej (druk nr 187) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 11. i 12.
- uzasadnia poseł Tadeusz Tomaszewski.
Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [7 lutego 2024 roku]
Dzisiaj Sejm RP rozpoczyna trzydniowe posiedzenie (w dniach 7-9 lutego). Posłowie podczas obrad będą się zajmować m.in. projektami dotyczącymi renty wdowiej, emerytury stażowej oraz rządowym projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Oglądaj transmisję na żywo udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP:
Porządek obrad 5. posiedzenia Sejmu RP
Porządek dzienny obrad 5. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji w dniach 7, 8 i 9 lutego 2024 r. (środa-piątek). Początek obrad 7 lutego 2024 r. o godz. 10:00.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Arkadiusz Iwaniak.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla rodziny, nie dla gender (druk nr 25)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marek Jurek.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 26)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztof Kasprzak.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 29)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mateusz Wagemann.
- Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24)
- uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Robert Bąkiewicz.
Porządek dzienny może być uzupełniony o:
- Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara (druki nr 175 i )
- uzasadnia poseł Sebastian Kaleta, poseł Marcin Warchoł.
- sprawozdawca poseł
- Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...) .
Uwaga: kolejność rozpatrywania punktów porządku dziennego ustala Marszałek Sejmu - w konsultacji z Konwentem Seniorów - bezpośrednio przed posiedzeniem.
Projekt dotyczący renty wdowiej dziś w Sejmie
Rozpatrywany dzisiaj w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32) dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
Projekt ustawy, który w dniu dzisiejszym poddany jest pod pierwsze czytanie w Sejmie, został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 3292). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji.
Projekt ustawy dotyczący emerytury stażowej
Dziś także pierwsze czytanie w Sejmie przechodzi obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27). Nowela dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia tj. emerytury stażowej, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie Sejmu, obywatelski projekt ustawy został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 1692). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji.
Sejm pracuje nad projektem ustawy o pomocy Ukraińcom
Na obecnym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmują się również rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nr UC12).
Nowelizacja ustawy ma związek z przedłużeniem do dnia 4 marca 2025 r. przez Radę Unii Europejskiej, decyzją wykonawczą 2023/2409 z dnia 19 października 2023 r., tymczasowej ochrony wprowadzonej decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony, projektowana nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w tej ustawie do dnia 30 czerwca 2024 r.
Konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni [7 lutego]
Konferencja prasowa Marszałka Sejmu RP przed 5. posiedzeniem Izby. 7 lutego 2024 r. Zobacz transmisję z tej konferencji:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat