REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obraz z 5. posiedzenia Sejmu [7 lutego 2024 roku]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obrad z posiedzenia Sejmu.
rozwiń >

Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad

Sejm na żywo. Transmisja z obrad [9 lutego 2024 roku]

Dzisiaj w Sejmie RP trzeci dzień obrad piątego posiedzenia, zaplanowanego na trzy dni (7-8-9 lutego). Poniżej znajduje się informacja dotycząca harmonogramu piątkowego posiedzenia. Oglądaj transmisję z pracy posłów na żywo, udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP. Obrady od godz. 9.00 do godz. 20.00:

REKLAMA

Autopromocja

Porządek obrad Sejmu RP w dniu 9 lutego 2024 roku

Harmonogram posiedzenia Sejmu RP w dniu 9 lutego 2024 roku (piątek) wygląda następująco:

godz. 9:00 – 9:45 - Głosowania, w tym:
     -  Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)

godz. 9:45 – 12:00 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla rodziny, nie dla gender (druk nr 25) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

godz. 12:00 – 14:15 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 26) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

godz. 14:15 – 16:30 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 29) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

godz. 16:30 – 18:45 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

godz. 18:45 – 20:00 - ew. oświadczenia poselskie

Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci

Sejm dzisiaj [9 lutego] podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. W uchwale napisano m.in.: "Eugeniusz Mikołaj Romer, wielki polski geograf i kartograf oraz geopolityk, podróżnik, geolog, pedagog, encyklopedysta i publicysta, a także działacz niepodległościowy urodził się 3 lutego 1871 r. we Lwowie, jednak młodość spędził na Podkarpaciu. Jego ojciec, Edmund Romer, walczył w powstaniu styczniowym, z kolei starszy brat, generał Jan Romer, był jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej".

Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [8 lutego 2024 roku]

Dzisiaj w Sejmie RP drugi dzień obrad piątego posiedzenia, zaplanowanego na trzy dni (7-8-9 lutego). Posłowie podczas czwartkowych obrad będą się zajmować m.in. projektem noweli ustawy ws. pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Odbędzie się także pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących tzw. emerytur stażowych. Ponadto, posłowie wystąpią z pytaniami w sprawie przyczyn zatrzymania "Programu inwestycyjnego CPK". Oglądaj transmisję na żywo udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posiedzenie Sejmu w dniu 8 lutego 2024 roku

W dniu 8 lutego 2024 roku harmonogram obrad Sejmu RP wygląda następująco:

 1. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 195)
   
 2. Pytania w sprawach bieżących w sprawie przyczyn zatrzymania "Programu inwestycyjnego CPK" i nieudolności lub świadomego sabotażu programu przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego pana Macieja Laska złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Prezesa Rady Ministrów,
  - przedstawiciel wnioskodawców - poseł Marcin Horała.
   
 3.  Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druki nr 188 i 196) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł Krystyna Sibińska.
   
 4. Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druki nr 185 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 5. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 11. i 12.
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki.
   
 6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej (druk nr 187) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 11. i 12.
  - uzasadnia poseł Tadeusz Tomaszewski.

Sejm na żywo. Dzisiejsza transmisja z obrad [7 lutego 2024 roku]

Dzisiaj Sejm RP rozpoczyna trzydniowe posiedzenie (w dniach 7-9 lutego). Posłowie podczas obrad będą się zajmować m.in. projektami dotyczącymi renty wdowiej, emerytury stażowej oraz rządowym projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Oglądaj transmisję na żywo udostępnioną na kanale youtube Sejmu RP:

Porządek obrad 5. posiedzenia Sejmu RP

Porządek dzienny obrad 5. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji w dniach 7, 8 i 9 lutego 2024 r. (środa-piątek). Początek obrad 7 lutego 2024 r. o godz. 10:00.

 1. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Arkadiusz Iwaniak.
   
 2. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki.
   
 3. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla rodziny, nie dla gender (druk nr 25)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marek Jurek.
   
 4. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 26)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztof Kasprzak.
   
 5. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 29)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mateusz Wagemann.
   
 6. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24)
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Robert Bąkiewicz.
   
 7. Informacja Ministra Infrastruktury o skutkach stosowania ustawy – Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (druki nr 86 i 149)
  - wystąpienia Ministra Infrastruktury oraz posła Piotra Głowskiego.
   
 8. Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.” wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172)
  - wystąpienia Ministra Infrastruktury oraz poseł Krystyny Sibińskiej.

Porządek dzienny może być uzupełniony o:

 1. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara (druki nr 175 i  )
  - uzasadnia poseł Sebastian Kaleta, poseł Marcin Warchoł.
  - sprawozdawca poseł
   
 2. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...) .

Uwaga: kolejność rozpatrywania punktów porządku dziennego ustala Marszałek Sejmu - w konsultacji z Konwentem Seniorów - bezpośrednio przed posiedzeniem.

Projekt dotyczący renty wdowiej dziś w Sejmie

Rozpatrywany dzisiaj w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32) dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Projekt ustawy, który w dniu dzisiejszym poddany jest pod pierwsze czytanie w Sejmie, został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 3292). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji.

Projekt ustawy dotyczący emerytury stażowej

Dziś także pierwsze czytanie w Sejmie przechodzi obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27). Nowela dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia tj. emerytury stażowej, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie Sejmu, obywatelski projekt ustawy został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 1692). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji.

Sejm pracuje nad projektem ustawy o pomocy Ukraińcom

Na obecnym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmują się również rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nr UC12).

Nowelizacja ustawy ma związek z przedłużeniem do dnia 4 marca 2025 r. przez Radę Unii Europejskiej, decyzją wykonawczą 2023/2409 z dnia 19 października 2023 r., tymczasowej ochrony wprowadzonej decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony, projektowana nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w tej ustawie do dnia 30 czerwca 2024 r.

Konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni [7 lutego]

Konferencja prasowa Marszałka Sejmu RP przed 5. posiedzeniem Izby. 7 lutego 2024 r. Zobacz transmisję z tej konferencji:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA