Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego [7 marca o godz. 15:00]
- Konferencja Glapińskiego - na żywo, dzisiaj o godzinie 15:00
- "Niepewność" to słowo klucz dla dzisiejszej konferencji - wskazał Glapiński
- Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 marca 2024 roku. Stopy procentowe bez zmian
- RPP raczej nie zmieni stóp procentowych, mimo spodziewanego spadku inflacji
- Trend dezinflacyjny jest bardzo silny, ale ceny energii wprowadzają niepewność
Rada Polityki Pieniężnej zakończyła wczoraj dwudniowe posiedzenie (5-6 marca); zgodnie z przewidywaniami ekonomistów RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Rada ostatni raz obniżyła stopy w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu główna stopa procentowa NBP, czyli referencyjna, wynosi 5,75 proc.
Zobacz: Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego [5 kwietnia o godz. 15:00, transmisja na żywo]
Konferencja Glapińskiego - na żywo, dzisiaj o godzinie 15:00
W związku z zakończonym posiedzeniem RPP dziś odbędzie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.
Konferencja rozpocznie się w czwartek, 7 marca 2024 r. o godzinie 15:00 i zostanie zorganizowana w Centrali NBP. Konferencja prezesa Glapińskiego będzie transmitowana na stronie www.nbp.pl, gdzie zostanie zamieszczony także jej zapis wideo.
Narodowy Bank Polski prowadzi również kanał na serwisie YouTube, gdzie można śledzić transmisję z konferencji RPP na żywo.
"Niepewność" to słowo klucz dla dzisiejszej konferencji - wskazał Glapiński
Prezes NBP podkreślił, że słowo "niepewność" jest kluczowe na ten moment. "Jest bardzo duża niepewność, dlatego pozostawiamy stopy procentowe bez zmian" - powiedział podczas konferencji prezes Adama Glapińskiego. Niepewność związana jest m.in. z tym czy zostanie przywrócony wyższy VAT na żywność oraz czy nastąpi podniesienia cen energii. Niepewność związana jest również z koniunkturą gospodarczą czy cenami surowców - wskazywał szef NBP.
Glapiński zaprezentował dwie linie projekcji inflacji (czerwoną i zieloną) - jedną (czerwoną), pokazującą sytuację w przypadku gdyby rząd w pełni wycofał działania osłonowe, oznaczającą "wyskok inflacji w górę, do 8-porcentowej inflacji", i drugą linię (zieloną), pokazującą, co by się działo gdybyśmy nie wycofywali tarcz, wówczas sytuacja byłaby lepsza, tj. "w celu inflacyjnym".
Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 marca 2024 roku. Stopy procentowe bez zmian
RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75%;
- stopa lombardowa 6,25%;
- stopa depozytowa 5,25%;
- stopa redyskontowa weksli 5,80%;
- stopa dyskontowa weksli 5,85%.
Koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona, choć jest zróżnicowana między największymi gospodarkami. W IV kw. 2023 r. roczna dynamika PKB w strefie euro pozostała zbliżona do zera, a w Niemczech ponownie była ujemna. Natomiast w Stanach Zjednoczonych dynamika PKB pozostała relatywnie wysoka. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach.
W otoczeniu polskiej gospodarki trwa proces dezinflacji. W kierunku spadku inflacji oddziałuje ograniczenie presji kosztowej, widoczne w spadku cen produkcji w przemyśle, jak również niska dynamika aktywności gospodarczej. W wielu gospodarkach następuje także spadek inflacji bazowej, choć jest ona nadal podwyższona.
W Polsce następuje stopniowe ożywienie aktywności, choć roczna dynamika PKB pozostaje relatywnie niska. Zgodnie z wstępnym szacunkiem GUS, wzrost PKB w IV kw. 2023 r. wyniósł 1,0%. Dodatnio na wzrost PKB oddziaływał wkład eksportu netto oraz
inwestycji. Jednocześnie obniżyła się dynamika konsumpcji. Napływające dane sygnalizują wzrost dynamiki aktywności gospodarczej w I kw. br.
Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła roczna dynamika wynagrodzeń.
Według wstępnych danych GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w styczniu 2024 r. obniżył się do 3,9% (z 6,2% w grudniu 2023 r.). Do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczyniło się obniżenie rocznej dynamiki cen wszystkich głównych składowych koszyka CPI, w tym przede wszystkim cen nośników energii. W styczniu 2024 r. pogłębił się spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską dynamiką aktywności gospodarczej oddziałuje to w kierunku spadku inflacji. Rada ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
Rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 15 lutego 2024 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8 – 4,3% w 2024 r. (wobec 3,2 – 6,2% w projekcji z listopada 2023 r.), 2,2 – 5,0% w 2025 r. (wobec 2,2 – 5,3%) oraz 1,5 – 4,3% w 2026 r. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7 – 4,3% w 2024 r. (wobec 1,9 –3,8% w projekcji z listopada 2023 r.), 3,2 – 5,3% w 2025 r. (wobec 2,4 – 4,7%) oraz 2,0 – 4,5% w 2026 r. W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością, w tym co do horyzontu, w jakim będą obowiązywać działania osłonowe w zakresie cen żywności i energii, a także ich kształtu. Ze względu na przyjęte założenie o utrzymaniu tych działań w obecnie obowiązującej formie do końca horyzontu projekcji, rozkład niepewności dla inflacji jest wyraźnie asymetryczny. W przypadku 2024 r. prawdopodobieństwo ukształtowania się rocznej dynamiki cen powyżej 50-procentowego przedziału wynosi 43%, a poniżej 7%.
W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje
w kierunku niższej krajowej inflacji. W efekcie, oczekuje się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Jednocześnie spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy i inflacja bazowa utrzyma się powyżej inflacji CPI.
W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.
W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
RPP raczej nie zmieni stóp procentowych, mimo spodziewanego spadku inflacji
„Ostatnie wypowiedzi członków RPP nie pozostawiają złudzeń co do wyniku marcowego posiedzenia – stopy pozostaną na niezmienionym poziomie” – powiedział ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.
Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu główna stop procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.
Zdaniem ekonomisty PKO BP Rada nie obniży stóp procentowych nawet mimo tego, że inflacja w I kw. 2024 roku wyraźnie spadnie.
NBP co cztery miesiące publikuje projekcję inflacji, pokazującą możliwe zmiany wskaźnika w kolejnych dwóch-trzech latach, przy założeniu zmiany stóp procentowych. W marcu bank centralny opublikuje kolejną projekcję.
Trend dezinflacyjny jest bardzo silny, ale ceny energii wprowadzają niepewność
Natomiast ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak powiedział: „Naszym scenariuszem bazowym jest, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian”. W jego opinii uwaga inwestorów i ekonomistów będzie się skupiać na najnowszej projekcji inflacji.
„Projekcja pokaże, czego eksperci banku centralnego oczekują odnośnie do inflacji w II połowie roku oraz w roku przyszłym. Wprawdzie krótkoterminowy trend dezinflacyjny jest bardzo silny, ale ceny energii wprowadzają tutaj duży element niepewności” – przyznał ekonomista.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat