REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wpisywania numeru KSeF faktury w ewidencji sprzedaży i JPK_V7 dopiero od 1 sierpnia 2026 r. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Obowiązek wpisywania numeru KSeF faktury w ewidencji sprzedaży i JPK_V7 dopiero od 1 sierpnia 2026 r. Znamy plany Ministerstwa Finansów
Obowiązek wpisywania numeru KSeF faktury w ewidencji sprzedaży i JPK_V7 dopiero od 1 sierpnia 2026 r. Znamy plany Ministerstwa Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Dopiero od 1 sierpnia 2026 r. pojawi się w przepisach dot. VAT obowiązek wpisywania w ewidencji sprzedaży (także w JPK_V7), oprócz zwykłego numeru faktury także numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur (numer KSeF). Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

KSeF dopiero od 2026 roku

Na podstawie ustawy z 9 maja 2024 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (aktualnie czeka na podpis Prezydenta RP), datą wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma być 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). 
W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Obowiązkowy KSeF – terminy:

Nowelizacja ustawy o VAT z 9 czerwca 2024 r. określa następujące terminy:

1 lutego 2026 r. 

Od tej daty obowiązek fakturowania przy użyciu KSeF będą mieli wszyscy podatnicy VAT – zarówno czynni, jak i zwolnieni z tego podatku. Z tą datą nastąpi też skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni.

1 sierpnia 2026 r.

Od tej daty nie będą już mogli wystawiania faktur poza KSeF podatnicy:
- dokonujący czynności dokumentowane fakturami uproszczonymi, włącznie z paragonami fiskalnymi uznanymi za faktury,
- wystawiający faktury przy użyciu kas rejestrujących.
Od tej daty będą też stosowane sankcje za niewystawianie faktur przy użyciu KSeF.

Oprócz tego do 1 sierpnia 2026 r. będzie możliwe:
- wystawianie faktur z kasy rejestrującej,
- płacenie za fakturę przelewem bez podania numeru KSeF.

Natomiast sama ww. nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Obowiązek wpisywania numeru KSeF faktury w ewidencji sprzedaży i JPK_V7 – przesunięty do sierpnia 2026 r.

Jeszcze przed odroczeniem terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF, w rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 13), wprowadzono zmiany dostosowujące rozporządzenie JPK_VAT z deklaracją do zmian wprowadzanych w ustawie o VAT w zakresie wdrożenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur - zwanego dalej „KSeF”, ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1598), zwanej dalej „ustawą KSeF”. 

Ważne

Tym rozporządzeniem wprowadzono m.in. obowiązek wpisywania w ewidencji sprzedaży (także w części ewidencyjnej JPK_V7), oprócz zwykłego numeru faktury także numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur.

W związku z przesunięciem terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF, Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia, które ma na celu przesunięcie terminów wdrożenia przepisów wynikających z ww. rozporządzenia z 29 grudnia 2023 r.

W tym projekcie rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług proponuje się wyłącznie odroczenie w czasie wskazanych w rozporządzeniu z 29 grudnia 2023 r. terminów odnoszących się do dostosowania pliku JPK_VAT z deklaracją do KSeF. 

Zgodnie z omawianym projektem:

1) od dnia 1 lutego 2026 r. (tj. od daty odroczenia KSeF na mocy ustawy) do dnia 31 lipca 2026 r. podatnicy w ewidencji sprzedaży nie będą musieli wykazywać numeru KSeF faktury. Wykazywanie we wskazanym okresie numeru KSeF faktury w JPK_VAT z deklaracją będzie miało charakter fakultatywny;

2) do końca lipca 2026 r. będzie odroczone ujmowanie w JPK_VAT z deklaracją danych z paragonów uznanych za faktury uproszczone;

3)  wyżej wskazane rozporządzenie z 29 grudnia 2023 r. ma wejść w życie 1 lutego 2026 r., tj. w dacie odroczenia obowiązku KSeF. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (nr z wykazu 866) – projekt z 24 maja 2024 r.

Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA