VAT. Zwolnienie dla rzeczy osobistego użytku
REKLAMA
Zwolnienie to ma być stosowane wtedy, gdy:
REKLAMA
• w stosunku do rzeczy ma zastosowanie zwolnienie od cła,
• przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu rzeczy nie zostaną oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie.
Jak wynika z nowych regulacji, wspomniane zwolnienie nie będzie stosowane do artykułów potrzebnych do wykonywania zawodu lub zajęcia „innych niż przenośne przedmioty sztuki stosowanej lub wyzwolonej”.
Przepisy te zawarte są w zmienionym rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które opublikowano w Dzienniku Ustaw z 31 stycznia 2005 r. nr 17, poz. 150. Zmienione rozporządzenie ponadto przewiduje m.in. uzupełnienie załącznika nr 1 zawierającego listę towarów i usług, do których obniża się stawkę do 7 proc. W załączniku tym dodano m.in. poz. 19, dotyczącą montażu okien i drzwi przez producentów tych towarów w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.
Wspomniana nowa poz. 20, którą dodano do załącznika, dotyczy budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) – m.in. domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych oraz budynków mieszkalnych na terenie koszar.
Przepisy zawarte w zmienionym rozporządzeniu wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia (z wyjątkiem niektórych przepisów, które weszły w życie 1 lutego br.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA