| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi

Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi

Rodzic płacący alimenty może skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli w trakcie roku zamieszkuje z dzieckiem.

INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów nie zamierza objąć uprawnieniem do odliczenia ulgi prorodzinnej rodziców, który płacą alimenty, jednak w ciągu roku podatkowego nie zamieszkują z dzieckiem.

W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 196) resort finansów przypomniał, że ustawodawca zdecydował o przyznaniu rodzicom wspólnego limitu odliczenia. Zasada ta dotyczy także rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja. W tym przypadku przepisy normują w sposób szczególny zasady korzystania z ulgi. Zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ulga przysługuje temu z rodziców, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci zamieszkują u obojga z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi.

Wątpliwości posłów dotyczyły braku możliwości odliczania ulgi przez rodziców, którzy płacąc alimenty, ponoszą koszty utrzymania dziecka, jednak z nim nie przebywają. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, przyznając uprawnienie do skorzystania z odliczenia temu z rodziców, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje, ustawodawca zdecydował się na wskazanie łatwej do ustalenia, obiektywnej przesłanki. MF podkreśliło jednocześnie, że przepisy nie wykluczają korzystania z ulgi prorodzinnej podatnikom zobowiązanym do płacenia alimentów. Uwzględnienie ulgi przez takiego podatnika jest możliwe pod warunkiem, że dziecko w trakcie roku podatkowego faktycznie u niego zamieszkuje.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »