Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi
REKLAMA
INTERPELACJA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów nie zamierza objąć uprawnieniem do odliczenia ulgi prorodzinnej rodziców, który płacą alimenty, jednak w ciągu roku podatkowego nie zamieszkują z dzieckiem.
W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 196) resort finansów przypomniał, że ustawodawca zdecydował o przyznaniu rodzicom wspólnego limitu odliczenia. Zasada ta dotyczy także rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja. W tym przypadku przepisy normują w sposób szczególny zasady korzystania z ulgi. Zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ulga przysługuje temu z rodziców, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci zamieszkują u obojga z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi.
Wątpliwości posłów dotyczyły braku możliwości odliczania ulgi przez rodziców, którzy płacąc alimenty, ponoszą koszty utrzymania dziecka, jednak z nim nie przebywają. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, przyznając uprawnienie do skorzystania z odliczenia temu z rodziców, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje, ustawodawca zdecydował się na wskazanie łatwej do ustalenia, obiektywnej przesłanki. MF podkreśliło jednocześnie, że przepisy nie wykluczają korzystania z ulgi prorodzinnej podatnikom zobowiązanym do płacenia alimentów. Uwzględnienie ulgi przez takiego podatnika jest możliwe pod warunkiem, że dziecko w trakcie roku podatkowego faktycznie u niego zamieszkuje.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA