reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Stosowanie różnych wycen majątku w celu nałożenia podatku od spadków i darowizn, zależnych od tego, czy mienie leży w państwie podatnika czy innym kraju UE, narusza prawo wspólnotowe.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku w sprawie Theodor Jäger przeciwko Finanzamt Kusel-Landstuhl wyjaśnił zasady wyceny majątku objętego spadkiem.

Według Trybunału przepisy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską sprzeciwiają się stosowaniu prawa państwa członkowskiego, które dla celów obliczenia podatku od spadku obejmującego majątek położony na terytorium tego państwa oraz majątek rolniczy i leśny położo- ny w innym państwie członkowskim, po pierwsze: przewidują, że majątek położony w innym państwie UE jest uwzględniany do wysokości jego wartości rynkowej, podczas gdy w przypadku takiego samego majątku położonego na terytorium kraju zastosowanie znajduje szczególna procedura wyceny, której wynik odpowiada przeciętnie jedynie 10-proc. wartości rynkowej tego majątku. Po drugie, ograniczają stosowanie kwoty wolnej od podatku przyznawanej ze względów przedmiotowych do majątków rolniczych i leśnych położonych na terytorium kraju oraz uwzględniają w ich przypadku pozostałą wartość tylko do wysokości 60 proc.

ETS wskazał, że ewentualne trudności występujące przy określaniu wartości majątku położonego na terytorium innego państwa członkowskiego zgodnie ze szczególną procedurą krajową nie mogą być wystarczające do uzasad- nienia istnienia przeszkód w swobodnym przepływie kapitału, jakie wynikają z przepisów krajowych, przewidujących także stosowanie również dwóch innych ulg podatkowych wyłącznie do majątku położonego na terytorium państwa członkowskiego (Niemiec).

Wyrok w sprawie C-256/06

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Więcej: www.taxsnews.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama