Jak należy rozliczać premie
REKLAMA
Wyjaśnienie takie zawarto w piśmie podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (nr PP3-812-1222/2004/AP/4026), wydanym w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego.
REKLAMA
W przypadkach gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis par. 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (Dz.U. nr 97, poz. 971).
Występują też sytuacje, w których premie pieniężne wypłacane są np. z tytułu nabycia określonej wartości. Nie są one związane z konkretną dostawą. W takich przypadkach wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię – które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Analogiczna sytuacja występuje, gdy wypłaca się premię nabywcom np. za niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W związku z tym dla celów podatkowych wypłacone premie pieniężne będą traktowane jak rabat lub jak zapłata za usługę.
Z uwagi jednak na różnorodny charakter wykonywanych czynności lub zachowań, w wyniku których są wypłacane premie pieniężne, należy mieć na uwadze określony stan faktyczny występujący u podatnika.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA