REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na zakończonym 26 czerwca 2014 r. posiedzeniu Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez Prezydenta zmian w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz umów o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Bermudami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami.

Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez prezydenta Protokołu między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniającego Umowę między rządem RP a rządem ZEA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Abu Zabi 31 stycznia 1993 r., oraz Protokół, sporządzony w Abu Zabi 31 stycznia 1993 r., podpisanego w Abu Zabi 11 grudnia 2013 r.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku Polski umowa będzie dotyczyć podatków: dochodowego od osób prawnych i od osób fizycznych, a w odniesieniu do ZEA podatków: dochodowego i od osób prawnych. Protokół wprowadza m.in. zmiany w zakresie opodatkowania zysków kapitałowych w tym tzw. klauzulę nieruchomościową. Zgodnie z tym zapisem dochód z tytułu zbycia udziałów lub akcji tych spółek, których majątek składa się w więcej niż 50 proc. z nieruchomości, będzie podlegał opodatkowaniu w kraju, w którym te nieruchomości się znajdują. Protokół zmienia też w przypadku Polski metodę wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego. Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika. Teraz ustawa o ratyfikacji będzie przedmiotem prac Senatu.

Ponadto Izba przyjęła ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Bermudów (zgodnie z upoważnieniem Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Uzgodnień końcowych dotyczących interpretacji oraz stosowania Umowy, podpisanych w Londynie 25 listopada 2013 r. Umowa między Polską a Bermudami została przygotowana na podstawie Modelowej Umowy OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

W przypadku Polski umowa dotyczy podatków dochodowych od osób prawnych oraz fizycznych. Natomiast w odniesieniu do Bermudów będą to podatki bezpośrednie, bez względu na rodzaj i nazwę. Zgodnie z umową właściwe organy stron będą na żądanie udzielać informacji podatkowych i będą zobowiązane m.in. do przekazywania żądanych informacji, w formie zeznań świadków i uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów i informacji pochodzących z banków oraz instytucji finansowych i od wszelkich innych osób. Następnie ustawa ratyfikacyjna trafi do Senatu.

Posłowie uchwalili także ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie 28 listopada 2013 r. W przypadku Polski umowa dotyczy podatków dochodowych od osób prawnych, fizycznych, a także od towarów i usług. Jeśli chodzi o Wyspy Dziewicze, będą to podatki: dochodowy od wynagrodzeń oraz od majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z umową właściwe organy obu krajów będą na żądanie udzielać informacji podatkowych i będą zobowiązane m.in. do przekazywania żądanych informacji, w formie zeznań świadków i uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów i informacji pochodzących z banków oraz instytucji finansowych i od wszelkich innych osób. Protokół zawiera m.in. postanowienie, zgodnie z którym w razie wprowadzenia na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych podatku od wartości dodanej, będzie on automatycznie objęty postanowieniami umowy. Wspólna Deklaracja określa ogólne cele, jakie przyświecają porozumieniu pomiędzy Polską a Wyspami Dziewiczymi, m.in. przejrzystość i efektywną wymianę informacji w sprawach podatkowych. Teraz nad ustawą będą pracować senatorowie.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez prezydenta Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Londynie 29 listopada 2013 r. Umowa między Polską a Kajmanami została przygotowana na podstawie Modelowej Umowy OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Modelowej Konwencji OECD w sprawie dochodu i majątku. Umowa dotyczy: w przypadku Polski -  podatków dochodowych od osób prawnych oraz fizycznych, a w odniesieniu do Kajmanów - wszystkich podatków. Zgodnie z umową właściwe organy obu krajów będą udzielać informacji podatkowych na żądanie i będą zobowiązane m.in. do przekazywania informacji w formie zeznań świadków, uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów i informacji pochodzących z banków. Ustawa ratyfikacyjna będzie następnie rozpatrywana w Senacie.

Źródło: Sejm

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA