REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio głośno komentowana jest nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT wprowadzająca regulację dotyczącą opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) jak również kwestie związane z terminem wejścia jej w życie. Celem wprowadzenia regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Autopromocja

Zagraniczne spółki kontrolowane

Zgodnie z nowelizacją, za zagraniczne spółki kontrolowane uznawane są w szczególności, spółki:

  • mające siedzibę w tzw. raju podatkowym,
  • mające siedzibę w państwie z którym nie została zawarta przez Polskę lub UE umowa międzynarodowa stanowiąca podstawę do wymiany informacji w sprawach podatkowych,
  • inne niż powyższe spółki, w której polski podatnik: (i) posiada co najmniej 25% udziałów przez okres co najmniej 30 dni, (ii) co najmniej 50% przychodów tej spółki pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (m.in. odsetki, prawa autorskie, należności licencyjne itp.), i (iii) co najmniej jedno z tych źródeł jest w tym państwie opodatkowane stawką podatkową niższą o co najmniej 25% od stawki podatku obowiązującej w Polsce (tj. stawką 14,25% lub niższą) lub podlega wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)

Wyłączenia

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nowe regulacje nie będą miały zastosowania w szczególności gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 250 000 euro;
  • zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim UE lub w państwie należącym do EOG i prowadzi rzeczywistą działalność w tym państwie;
  • zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie UE lub EOG i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, a dochody ze źródeł pasywnych nie przekraczają 10 % całości jej przychodów, oraz istnieje podstawa prawna z umowy do wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską a państwem rezydencji spółki.

Dodatkowe obowiązki administracyjne

Ustawa nakłada ponadto na podatników dodatkowe obowiązki o charakterze administracyjnym (prowadzenie rejestru zagranicznych spółek, złożenie zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej, prowadzenie ksiąg spółek zagranicznych na podstawie polskich przepisów). Prowadzone ewidencje i rejestry należy udostępnić organom podatkowym lub skarbowym z ciągu 7 dni od zgłoszenia przez nich takiego żądania.

Podatek od kontrolowanych spółek zagranicznych od 1 stycznia 2015 r.

Jak się przygotować do zmian?

Niewątpliwie wejście w życie nowych przepisów prawdopodobnie skłoni podatników do weryfikacji i ewentualnie reorganizacji obecnej struktury biznesowej. W konsekwencji, prawdopodobnie podejmowane działania będą miały na celu przygotowanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że powiązane spółki zagraniczne nie zostały objęte przepisami o CFC, ewentualnie przeniesienie działalności do innych jurysdykcji podatkowych.

Kiedy można spodziewać się wejścia w życie przepisów?

Aktualnie trwają prace nad przyśpieszoną zmianą przepisów dotyczących terminu wejścia w życie regulacji o CFC. W chwili obecnej ostateczny termin wejścia w życie przepisów nie jest jeszcze znany.


Izabela Sadlik, starsza konsultantka w Accreo, aplikantka radcowska

Tomasz Koterbski, konsultant w Accreo


Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: Accreo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

REKLAMA