Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zagraniczne spółki kontrolowane
Zgodnie z nowelizacją, za zagraniczne spółki kontrolowane uznawane są w szczególności, spółki:
- mające siedzibę w tzw. raju podatkowym,
- mające siedzibę w państwie z którym nie została zawarta przez Polskę lub UE umowa międzynarodowa stanowiąca podstawę do wymiany informacji w sprawach podatkowych,
- inne niż powyższe spółki, w której polski podatnik: (i) posiada co najmniej 25% udziałów przez okres co najmniej 30 dni, (ii) co najmniej 50% przychodów tej spółki pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (m.in. odsetki, prawa autorskie, należności licencyjne itp.), i (iii) co najmniej jedno z tych źródeł jest w tym państwie opodatkowane stawką podatkową niższą o co najmniej 25% od stawki podatku obowiązującej w Polsce (tj. stawką 14,25% lub niższą) lub podlega wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania.
Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)
Wyłączenia
Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nowe regulacje nie będą miały zastosowania w szczególności gdy:
- przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 250 000 euro;
- zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim UE lub w państwie należącym do EOG i prowadzi rzeczywistą działalność w tym państwie;
- zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie UE lub EOG i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, a dochody ze źródeł pasywnych nie przekraczają 10 % całości jej przychodów, oraz istnieje podstawa prawna z umowy do wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską a państwem rezydencji spółki.
Dodatkowe obowiązki administracyjne
Ustawa nakłada ponadto na podatników dodatkowe obowiązki o charakterze administracyjnym (prowadzenie rejestru zagranicznych spółek, złożenie zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej, prowadzenie ksiąg spółek zagranicznych na podstawie polskich przepisów). Prowadzone ewidencje i rejestry należy udostępnić organom podatkowym lub skarbowym z ciągu 7 dni od zgłoszenia przez nich takiego żądania.
Podatek od kontrolowanych spółek zagranicznych od 1 stycznia 2015 r.
Jak się przygotować do zmian?
Niewątpliwie wejście w życie nowych przepisów prawdopodobnie skłoni podatników do weryfikacji i ewentualnie reorganizacji obecnej struktury biznesowej. W konsekwencji, prawdopodobnie podejmowane działania będą miały na celu przygotowanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że powiązane spółki zagraniczne nie zostały objęte przepisami o CFC, ewentualnie przeniesienie działalności do innych jurysdykcji podatkowych.
Kiedy można spodziewać się wejścia w życie przepisów?
Aktualnie trwają prace nad przyśpieszoną zmianą przepisów dotyczących terminu wejścia w życie regulacji o CFC. W chwili obecnej ostateczny termin wejścia w życie przepisów nie jest jeszcze znany.
Izabela Sadlik, starsza konsultantka w Accreo, aplikantka radcowska
Tomasz Koterbski, konsultant w Accreo
Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat