reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Ostatnio głośno komentowana jest nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT wprowadzająca regulację dotyczącą opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) jak również kwestie związane z terminem wejścia jej w życie. Celem wprowadzenia regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Zagraniczne spółki kontrolowane

Zgodnie z nowelizacją, za zagraniczne spółki kontrolowane uznawane są w szczególności, spółki:

  • mające siedzibę w tzw. raju podatkowym,
  • mające siedzibę w państwie z którym nie została zawarta przez Polskę lub UE umowa międzynarodowa stanowiąca podstawę do wymiany informacji w sprawach podatkowych,
  • inne niż powyższe spółki, w której polski podatnik: (i) posiada co najmniej 25% udziałów przez okres co najmniej 30 dni, (ii) co najmniej 50% przychodów tej spółki pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (m.in. odsetki, prawa autorskie, należności licencyjne itp.), i (iii) co najmniej jedno z tych źródeł jest w tym państwie opodatkowane stawką podatkową niższą o co najmniej 25% od stawki podatku obowiązującej w Polsce (tj. stawką 14,25% lub niższą) lub podlega wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)

Wyłączenia

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nowe regulacje nie będą miały zastosowania w szczególności gdy:

  • przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 250 000 euro;
  • zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim UE lub w państwie należącym do EOG i prowadzi rzeczywistą działalność w tym państwie;
  • zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie UE lub EOG i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, a dochody ze źródeł pasywnych nie przekraczają 10 % całości jej przychodów, oraz istnieje podstawa prawna z umowy do wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską a państwem rezydencji spółki.

Dodatkowe obowiązki administracyjne

Ustawa nakłada ponadto na podatników dodatkowe obowiązki o charakterze administracyjnym (prowadzenie rejestru zagranicznych spółek, złożenie zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej, prowadzenie ksiąg spółek zagranicznych na podstawie polskich przepisów). Prowadzone ewidencje i rejestry należy udostępnić organom podatkowym lub skarbowym z ciągu 7 dni od zgłoszenia przez nich takiego żądania.

Podatek od kontrolowanych spółek zagranicznych od 1 stycznia 2015 r.

Jak się przygotować do zmian?

Niewątpliwie wejście w życie nowych przepisów prawdopodobnie skłoni podatników do weryfikacji i ewentualnie reorganizacji obecnej struktury biznesowej. W konsekwencji, prawdopodobnie podejmowane działania będą miały na celu przygotowanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że powiązane spółki zagraniczne nie zostały objęte przepisami o CFC, ewentualnie przeniesienie działalności do innych jurysdykcji podatkowych.

Kiedy można spodziewać się wejścia w życie przepisów?

Aktualnie trwają prace nad przyśpieszoną zmianą przepisów dotyczących terminu wejścia w życie regulacji o CFC. W chwili obecnej ostateczny termin wejścia w życie przepisów nie jest jeszcze znany.


Izabela Sadlik, starsza konsultantka w Accreo, aplikantka radcowska

Tomasz Koterbski, konsultant w Accreo


Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Źródło:

Accreo

Zdjęcia

nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama