| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 roku - trwają konsultacje

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 roku - trwają konsultacje

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych czy laptopów trafił do ponownych konsultacji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada.

Rzeczniczka wyjaśniła, że MF zdecydowało się przedłużyć konsultacje, bowiem resort uwzględnił część uwag zgłoszonych do swoich propozycji i wprowadził zmiany w projekcie.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz prawa zamówień publicznych. Jego głównym celem jest walka z oszustami podatkowymi. Propozycje MF zakładają m.in. rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia, w którym podatek zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Do listy zostaną dopisane m.in. telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier.

Wprowadzony ma być obowiązek sporządzania informacji podsumowujących, które będą składane przez sprzedawców towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT. Zgodnie z projektem solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług obejmie podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Projekt przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających podatkowi VAT), w tym możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji podatku podlegającego odliczeniu u takich podatników. MF zaproponowało również wprowadzenie zmian w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi.

MF wskazało, że w trakcie wcześniejszych konsultacji uwzględniono niektóre uwagi do projektu. "Doprecyzowano przepisy dotyczące proporcji odliczania podatku naliczonego w przypadku towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu, jak i do celów innych, których przypisanie w całości działalności podlegającej opodatkowaniu nie było możliwe. Wprowadzono do ustawy przykładowe dane, które będą mogły być wykorzystane przy obliczeniu tej proporcji" - poinformowała Dróżdż.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dodała, że w zmienionym projekcie odstąpiono od możliwości uzgadniania sposobu określenia proporcji z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie decyzji na rzecz prostszej formy protokołu.

"Zrezygnowano z wprowadzania zmian Ordynacji podatkowej, wyłączających możliwość dokonania interpretacji przepisów w sprawach dotyczących prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych oraz w sprawach dotyczących sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności podlegającej opodatkowaniu. Spowodowało to zmianę tytułu ustawy" - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że odstąpiono też od wprowadzania zmian przewidujących „wygaszanie” z dniem 1 lipca 2015 r. interpretacji indywidualnych w zakresie, w jakim dotyczyłyby obliczenia zakresu wykorzystania nabywanych towarów i usług do celów działalności podlegającej opodatkowaniu, w przypadku towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu, jak i do celów innych, których przypisanie w całości działalności podlegającej opodatkowaniu nie było możliwe.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Wskaźniki i stawki

"Wprowadzono, przy stosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia, limit transakcyjny (przekroczenie przez wartość jednolitej gospodarczo transakcji, bez podatku, kwoty 20 tys. zł), który powinien wyeliminować zgłaszane trudności wobec proponowanych limitów dziennych" - poinformowała.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT z września 2014 r.

Poza tym MF przesunęło termin wejścia w życie ustawy na 1 kwietnia 2015 r., (a nie 1 stycznia 2015 r., jak proponowano wcześniej) "celem zapewnienia vacatio legis na dostosowanie się podatników do proponowanych zmian". (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »