Zwolnienie z podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Łódzka Rada Miejska złagodziła kryteria uprawniające do nabycia prawa do preferencji podatkowych. Prawdopodobnie zaczną one obowiązywać na przełomie roku - poinformował PAP rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski.
REKLAMA
Łódzcy radni przyjęli dwie uchwały dotyczące możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości i udzielania pomocy de minimis: na remonty elewacji budynków nie wpisanych, jak i wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Łodzi. Dla zwiększenia dostępności i możliwości skorzystania z tych preferencji podatkowych zliberalizowano – w stosunku do poprzednio obowiązujących programów – w istotny sposób kryteria uprawniające do nabycia prawa do tej pomocy.
Najważniejsze ze zmian to: wydłużenie okresu, na jaki przysługiwać może zwolnienie - od 3 do 7 lat podatkowych, a nie jak wcześniej od 1 roku do 5 lat, pod warunkiem dokonania określonych w każdej z uchwał prac remontowych, konserwatorskich lub restauratorskich.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2015 r.
Dodatkowo złagodzono kryteria finansowe dotyczące wymaganych do poniesienia nakładów finansowych i zniesiono ograniczenia dotyczące maksymalnego progu udziału środków publicznych na poziomie 50 proc. Poszerzono także zakres zwolnienia z podatku - oprócz samych budynków, także o grunty i budowle związane z remontowanymi budynkami.
Zgodnie z regulacjami unijnymi, nabywanie prawa do tej pomocy będzie mogło następować do końca 2020 roku.
Programy te kontynuują cele programów pomocowych obowiązujących do końca 2013 r. Dla zachowania ciągłości w nowych uchwałach przyjęto, że do zwolnienia kwalifikować się mogą inwestycje w budynki, które zostały zakończone po dniu 1 stycznia 2014 r. Zwolnienie przysługiwać będzie od następnego roku po roku, w których zakończone zostały inwestycje w tych budynkach i złożone dokumenty.
Uchwała zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego - prawdopodobnie na przełomie roku. Szczegółowe informacje na temat tych programów zostaną zamieszczone w najbliższym czasie na stronie internetowej łódzkiego magistratu. Projekty konsultowano z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nie wniósł żadnych zastrzeżeń.
Zwolnienia z podatku od nieruchomości bez kontroli
REKLAMA
Uchwały wpisują się w przyjęty ostatnio przez łódzki samorząd pierwszy Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2014-2017. Dokument określa jak będzie wyglądała ochrona i opieka nad zabytkami na terenie miasta przez najbliższe cztery lata. Strategicznym celem programu jest kompleksowa odnowa strefy wielkomiejskiej Łodzi. To obszar o pow. 1400 ha, na którym znajduje się 8 tys. obiektów zabytkowych.
W programie zaproponowano 65 działań dotyczących m.in. poprawy stanu zachowania i ochrony obiektów. Program przewiduje także działania edukacyjne i promocyjne, które mają służyć m.in. budowaniu tożsamości lokalnej oraz promowaniu dziedzictwa Łodzi na zewnątrz i wśród mieszkańców.
Program opieki nad zabytkami zakłada m.in. kontynuację rewitalizacji kamienic w ramach projektu "Mia100 Kamienic", rozpoczęcie procesu rewitalizacji kwartałowej Śródmieścia, rewitalizację zabytkowej dzielnicy przemysłowej Księży Młyn, remont Pałacu Poznańskiego, a także m.in. remonty dróg i przestrzeni wokół zabytków, iluminację tych obiektów, a także programy edukacyjne w szkołach czy cyfryzację zasobów gminnej ewidencji zabytków.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Szacunkowa wartość wszystkich zamierzeń miasta w ramach programu opieki nad zabytkami to ponad 2 mld zł, ale ostateczna wartość projektów zależeć będzie od wielkości pozyskanego unijnego dofinansowania w ramach nowej perspektywy na lata 2014-20. (PAP)
szu/ bk/
Zobacz wskaźniki:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat