REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Zmiana przepisów o odwróconym podatku VAT /Fotolia
Zmiana przepisów o odwróconym podatku VAT /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Przepisy o odwróconym podatku VAT, o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz projekt zakładający pomoc adwokata albo radcy prawnego również w sprawach o wykroczenia - to niektóre punkty rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Sejmu.

REKLAMA

Autopromocja

Jak poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, w środę posłowie zdecydują, czy poszerzyć porządek obrad m.in. o punkt dot. powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tzw. afery taśmowej (czego chce PiS); do rozstrzygnięcia będzie też wniosek Sprawiedliwej Polski o informację rządu na temat stanowiska Polski wobec ustaleń, które zapadły w Mińsku ws. Ukrainy.

W porządku Sejmu znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Prawa zamówień publicznych rozszerzający odwrócony VAT. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier. W wyniku prac komisji w projekcie znalazł się przepis wprowadzający od 1 stycznia 2016 roku podstawową 23 proc. stawkę VAT na sprzęt przeciwpożarowy.

Odwrócony VAT od telefonów i laptopów

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem inicjatywy głowy państwa jest usprawnienie i uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego zarówno na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA), jak i NSA. Zgodnie z projektem zwiększyć się ma zakres orzekania WSA i NSA co do istoty sprawy. Ten ostatni ma obecnie prawo - w razie uwzględnienia kasacji - uchylić wyrok pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Jeśli prezydencki projekt wejdzie w życie, NSA, o ile uwzględni skargę kasacyjną, będzie mógł wydać ostateczne i merytoryczne rozstrzygnięcie. Zgodnie z projektem sądy administracyjne będą mogły w wyroku zobowiązać organy administracji do załatwienia sprawy w określony sposób oraz przyznać skarżącemu odszkodowanie. Jak mówił prezydent Bronisław Komorowski skróci to "pewną mitręgę i sądową, i administracyjną, i przede wszystkim obywatelską".

W porządku Sejmu znalazł się też senacki projekt noweli ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podstawowym celem projektu jest dostosowanie funkcjonowania szkoły - w tym prowadzonych przez nią szkoleń - do zmieniających się warunków, w jakich działa wymiar sprawiedliwości, oraz zmian systemowych wprowadzonych w tym obszarze.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Posłowie zajmą się też senackimi projektami nowelizacji Kodeksu rodzinnego. Pierwszy dotyczy m.in. ustanowienia profesjonalnych kuratorów dla dzieci występujących przed sądem jako pokrzywdzeni w postępowaniach karnych toczących się przeciwko któremukolwiek z ich rodziców.


Kolejny zakłada rezygnację z obowiązkowego ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rozwodzących się rodziców w sytuacji braku porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Zgodnie z projektem sąd mając na względzie dobro dziecka powinien rozważyć pozostawienie obu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, możliwe będzie ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Projekt znosi również obowiązek sądu do rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Ma on przyczynić się do istotnego ograniczenia emisji do atmosfery takich substancji, wykorzystywanych w sektorach chłodnictwa i klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej i elektroenergetyki.

Odwrócony VAT w elektronice. Czy na pewno ograniczy oszustwa?

W porządku jest też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksu postępowania karnego, zakładający, że pomoc adwokata albo radcy prawnego ma przysługiwać nie tylko w sprawach karnych, ale także w sprawach o wykroczenia. Projekt wychodzi naprzeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy z Peru o przekazywaniu osób skazanych, a także umowy z Serbią o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Ponadto wysłuchają informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii" w 2013 roku i raportów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011, 2012 i 2013 roku.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządek dzienny został uzupełniony m.in. o pracę nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Daje on podstawy prawne do prowadzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

W środę rano, tuż po rozpoczęciu posiedzenia posłowie rozstrzygną, czy uzupełnić porządek dzienny o pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zadecydują również, czy wysłuchać informacji premier Ewy Kopacz na temat ustaleń szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli w październiku 2014 roku.

Porządek posiedzenia może też zostać uzupełniony o stanowisko Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o poprawki ws. m.in. tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE i mają stanowić kompromis między racjami rządu a stanowiskiem prosumentów popieranych przez PSL.

Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do noweli Prawa budowlanego (dot. m.in. wprowadzenia obowiązku informowania przez inwestora odpowiednich organów o planowanym terminie rozpoczęcia prac). (PAP)

ann/ mzk/ as/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: nie ma nowego podatku od ogrodzeń, 2% podatku jeżeli ogrodzenie ma związek z działalnością gospodarczą

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2025 r. poinformowało, że wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd.

Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Wyślesz pismo do urzędu i sądu ostatniego dnia terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

REKLAMA

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

REKLAMA

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla mają inne definicje, przesunięcie terminu złożenia deklaracji DN-1, inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

REKLAMA