reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Przepisy o odwróconym podatku VAT, o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz projekt zakładający pomoc adwokata albo radcy prawnego również w sprawach o wykroczenia - to niektóre punkty rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Sejmu.

Jak poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, w środę posłowie zdecydują, czy poszerzyć porządek obrad m.in. o punkt dot. powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tzw. afery taśmowej (czego chce PiS); do rozstrzygnięcia będzie też wniosek Sprawiedliwej Polski o informację rządu na temat stanowiska Polski wobec ustaleń, które zapadły w Mińsku ws. Ukrainy.

W porządku Sejmu znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Prawa zamówień publicznych rozszerzający odwrócony VAT. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Zgodnie z projektem mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier. W wyniku prac komisji w projekcie znalazł się przepis wprowadzający od 1 stycznia 2016 roku podstawową 23 proc. stawkę VAT na sprzęt przeciwpożarowy.

Odwrócony VAT od telefonów i laptopów

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem inicjatywy głowy państwa jest usprawnienie i uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego zarówno na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA), jak i NSA. Zgodnie z projektem zwiększyć się ma zakres orzekania WSA i NSA co do istoty sprawy. Ten ostatni ma obecnie prawo - w razie uwzględnienia kasacji - uchylić wyrok pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Jeśli prezydencki projekt wejdzie w życie, NSA, o ile uwzględni skargę kasacyjną, będzie mógł wydać ostateczne i merytoryczne rozstrzygnięcie. Zgodnie z projektem sądy administracyjne będą mogły w wyroku zobowiązać organy administracji do załatwienia sprawy w określony sposób oraz przyznać skarżącemu odszkodowanie. Jak mówił prezydent Bronisław Komorowski skróci to "pewną mitręgę i sądową, i administracyjną, i przede wszystkim obywatelską".

W porządku Sejmu znalazł się też senacki projekt noweli ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podstawowym celem projektu jest dostosowanie funkcjonowania szkoły - w tym prowadzonych przez nią szkoleń - do zmieniających się warunków, w jakich działa wymiar sprawiedliwości, oraz zmian systemowych wprowadzonych w tym obszarze.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Posłowie zajmą się też senackimi projektami nowelizacji Kodeksu rodzinnego. Pierwszy dotyczy m.in. ustanowienia profesjonalnych kuratorów dla dzieci występujących przed sądem jako pokrzywdzeni w postępowaniach karnych toczących się przeciwko któremukolwiek z ich rodziców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama