Nowe dowody osobiste 2015
REKLAMA
REKLAMA
Co się zmieni?
W dokumentach nie pojawi się już adres zameldowania. Znikną skan podpisu posiadacza, a także mało istotne z punktu widzenia urzędnika państwowego informacje, takie jak kolor oczu czy wzrost.
REKLAMA
Pojawią się za to dodatkowe zabezpieczenia przed sfałszowaniem dokumentu, m.in. drugie zdjęcie posiadacza oraz mikrodruki. W procesie tłoczenia dowodów zastosowana zostanie inna technika oraz specjalna farba.
Wnioskodawca, składając odpowiednią dokumentację, będzie zobowiązany do dostarczenia zdjęcia niestarszego niż sześciomiesięczne o wymiarach paszportowych 3,5 cm x 4,5 cm, spełniających poprzednie kryteria.
Stare dowody stracą ważność z datą na nich oznaczoną.
Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF
Wzór nowego dowodu osobistego
Źródło: MSW
Dowody osobiste 2015 - zabezpieczenia
Gdzie składać wniosek?
Nowelizacja ustawy zapewnia obywatelowi RP swobodę w wyborze miejsca docelowego złożenia wniosku, zniknie tzw. rejonizacja. Urzędowy formularz stanie się bardziej przejrzysty, co pozwoli uniknąć dotychczas popełnianych błędów podczas jego wypełniania. Wniosek pozostanie wolny od opłat, a dokument tożsamości odbierzemy w miejscu jego złożenia. Będzie można również go złożyć w formie elektronicznej.
Dlaczego od 1 marca 2015?
Wydłużenie vacatio legis nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych do 1 marca 2015 r. stanowiło realizację postulatów organów samorządu terytorialnego. Wprowadzony zostanie System Rejestrów Państwowych, który obejmować ma rejestr numerów PESEL oraz rejestr dowodów osobistych. Skala przedsięwzięcia uniemożliwiła zakończenie przygotowań przed 1 stycznia 2015 r.
Nowe dowody osobiste - co zmieni się w praktyce?
Na co powinniśmy uważać?
Wbrew dotychczasowym pogłoskom, zmiana przepisów nie przysporzy kłopotów klientom banków. Związek Banków Polskich poinformował, iż przed dokonywaniem operacji nie będzie wymagał poświadczania adresu zameldowania. Wystarczyć ma jedynie pisemne oświadczenie o zameldowaniu. Według doniesień medialnych, banki uzyskać mają dostęp do bazy PESEL, w rezultacie weryfikacja klientów powinna odbywać się sprawnie, nie naruszając danych osobowych zainteresowanego.
Zmiany nie powinny nastręczyć również problemów u notariusza czy na poczcie, z uwagi na fakt, iż ich zadaniem jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości obywatela.
Trudno natomiast przewidzieć konsekwencje w razie wyjazdu zagranicznego, bowiem nowe wzory dowodów osobistych nie zostały przekazane do innych krajów. Ośrodki turystyczne mogą z dużą ostrożnością podchodzić do dokumentów nie zawierających adresu zameldowania, szczególnie w kontekście braku możliwości jego zweryfikowania. Wobec powyższego, w razie wyjazdu do państwa należącego do strefy Schengen zaleca się zabranie paszportu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje możliwość udostępnienia niezbędnych danych również innym podmiotom, m.in. sądom, prokuraturze, policji czy organom skarbowym (art. 44 h ust. 1 ustawy). Organy państwowe oraz osoby trzecie uzyskają informację po wykazaniu interesu prawnego, a w razie jego braku po uwiarygodnieniu interesu faktycznego oraz za zgodą osób, których dane dotyczą (art. 44 h ust. 2 pkt 1 i 3). Powyższy wymóg w szczególności dotyczy wierzycieli, zamierzających dochodzić przeciwko dłużnikowi roszczeń na drodze cywilnej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat