REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowe dowody osobiste

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-dowód osobisty 2019 - wniosek, zdjęcie, zagubienie

Osoby, które złożą wniosek o dowód osobisty (nawet jeżeli mają ważny dokument) 4 marca 2019 r. i później, dostaną e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Wnioski o e-dowód można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, a także przez Internet (na stronie obywatel.gov.pl - trzeba wcześniej założyć konto na ePUAP i uzyskać Profil Zaufany/eGo/). Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia jak złożyć wniosek o e-dowód, jakie zdjęcie będzie potrzebne i co zrobić w razie zagubienia e-dowodu.

Wymana dowodu osobistego - ponad 5 mln Polaków musi to zrobić w 2017 roku

W 2017 roku upływa 10 lat od wymiany dowodów osobistych papierowych na dowody plastikowe. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dotyczy to ponad 5 mln Polaków, którzy podlegają obowiązkowi wyrobienia nowego dokumentu tożsamości. Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Warszawie przyjmą o blisko 100 tys. więcej wniosków o wydanie nowego dowodu tożsamości. Warto złożyć wniosek wcześniej, aby uniknąć kolejek w urzędach.

Nowe dowody osobiste - co zmieni się w praktyce?

Dnia 1 marca 2015 roku wprowadzony zostanie nowy wzór dowodu osobistego oraz nowe zasady dotyczące tego dokumentu. Największą kontrowersję w opinii publicznej wzbudza usunięcie z dokumentu danych o adresie zameldowania. Choć obowiązek meldunkowy już od dawna traci na praktycznym znaczeniu, wciąż rosną obawy, w jaki sposób brak adresu w dowodzie wpłynie na nasze codzienne życie.

Nowe dowody osobiste, ślub cywilny w plenerze, imiona obce dla dzieci od 1 marca 2015 r.

Od marca ślub cywilny będzie można wziąć także poza urzędem, ale trzeba będzie za to zapłacić 1 tys. zł; ponadto rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obce. Obowiązywać będą nowe dowody osobiste, które wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku.

REKLAMA

Nowe dowody osobiste 2015

Z dniem 1 marca 2015 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych dowodów osobistych. Zmianie ulegają regulacje ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych w zakresie danych zawartych w dowodzie. Nie trzeba wymieniać starych dowodów osobistych na nowe przed upływem terminu ich ważności.

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. nie będzie można składać wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju. Przesunięcie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - terminu wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju - zakłada projekt MSW, który 16 grudnia 2014 r. poparła sejmowa komisja.

REKLAMA

REKLAMA