Nowe dowody osobiste, ślub cywilny w plenerze, imiona obce dla dzieci od 1 marca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Co prawda pochodząca z 1986 r. ustawa także umożliwia zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2 tys. Urzędów Stanu Cywilnego w kraju, ale muszą być ku temu uzasadnione powody; chodzi o szczególne przypadki - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu.
REKLAMA
W 2013 r. zawarto 69 tys. małżeństw cywilnych, ale tylko ok. 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże; jak wynika z badań, blisko jedna trzecia Polaków wyraziła życzenie zawarcia małżeństwa w plenerze.
Ślub nie będzie mógł się jednak odbyć poza USC, jeśli wybrane do tego miejsce nie gwarantuje zachowania powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Opłata w wysokości 1 tys. zł za zawarcie związku małżeńskiego "pod chmurką" będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych związanych z udzieleniem przez kierownika USC ślubu poza urzędem.
Nowe dowody osobiste - co zmieni się w praktyce?
REKLAMA
Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.
MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów. W ciągu ostatnich 100 lat w Polsce sporządzono 133 mln aktów stanu cywilnego. USC trzeba zinformatyzować, ponieważ zgromadzone przez lata w wielotomowych księgach dokumenty są różnej jakości. Tylko w 2013 r. liczba sporządzonych aktów stanu cywilnego przekroczyła 1 mln, w tym sporządzono ok. 437 tys. aktów urodzeń, 200 tys. aktów małżeństw, 394 tys. aktów zgonów.
Od 1 marca będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego, który wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani.
MSWiA: Jeśli zmienisz miejsce zameldowania, nie będziesz już musiał wymieniać dowodu tożsamości, by dane były aktualne.
Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Stanie się to możliwe dzięki utworzeniu elektronicznego rejestru dowodów osobistych, dostęp do którego będą miały wszystkie urzędy gmin.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. MSWiA informuje, że prace nad wnioskiem poprzedzone były badaniem, z którego wynika, że obywatele w nowym formularzu popełniają 5 razy mniej błędów.
MSWiA: W nowym wniosku znajdzie się m.in. instrukcja napisana prostym językiem i przedstawiona graficzne. Na dotychczasowych wnioskach znajdowała się ona na dole, więc nikt jej nie czytał. W nowym formularzu zostaną wprowadzone także większe marginesy, które pozwolą uniknąć problemów przy drukowaniu. Ujednolicony zostanie również format wniosku (do formatu A4) oraz wprowadzany będzie wyraźniejszy podział na sekcje tematyczne.
Nowy dowód osobisty nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Format i wymiary pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
Nowe dowody będą lepiej zabezpieczone: m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Na dowodzie znajdą się także informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.
Wchodzące od 1 marca 2015 r. nowe prawo wprowadza również możliwość nadawanie dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.
MSWiA: Rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje pociechy obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Takahiro czy Liam.
Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. To ma uprościć postępowanie oraz zmniejszyć koszty po stronie obywatela. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat