Unia chce ułatwić składanie sprawozdań
REKLAMA
W Parlamencie Europejskim trwają prace mające na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych najmniejszych firm. Komisja Europejska, która była inicjatorką propozycji, wniosła m.in. postulat uproszczenia rachunkowości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spełniających kryteria firm mikro. Obecnie podlegają one IV i VII Dyrektywie i bez względu na wielkość muszą sporządzać sprawozdania finansowe.
REKLAMA
Komisja Europejska poddała pod rozwagę różne możliwości. Po pierwsze, wyłączenie tej grupy spółek spod obowiązku sporządzania sprawozdań. Po drugie, zobowiązanie ich do tworzenia skróconych sprawozdań lub też zwolnienie ich z obowiązku publikacji raportów rocznych.
Jednak według Agnieszki Ostaszewicz, sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw EFAA, największe szanse wdrożenia ma zasada, która nie była bezpośrednio zaproponowana przez Komisję. Zakłada ona, że każdą informację, np. dotyczącą sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, informacji statystycznych, firmy powinny składać raz.
- Natomiast rządy powinny zadbać o zapewnienie zintegrowanego systemu danych. Dzięki temu informacje przekazywane byłyby do odpowiednich urzędów - twierdzi nasza rozmówczyni.
REKLAMA
Dodaje, że ta inicjatywa ma bardzo duże poparcie środowisk księgowych i wszystkich firm. Tylko rządy poszczególnych państw członkowskich są sceptyczne, ponieważ będą musiały poradzić sobie z dużym wyzwaniem. Problemów nie powinna mieć np. Dania, która w praktyce stosuje już taki system. Umożliwia to stosowanie elektronicznego języka sprawozdawczości XBRL. Trudno powiedzieć, jak będzie z Polską. Może mieć ona problem z dostosowaniem się do takich wymogów ze względu na fakt, że integracja systemów informacyjnych pozostawia sporo do życzenia.
Jeżeli Parlament Europejski zaakceptuje tę inicjatywę, Komisja będzie musiała przygotować projekt nowej dyrektywy. Uprości to znacznie w państwach członkowskich obowiązki informacyjne, które muszą wypełniać spółki kapitałowe. Dyrektywa wymusi też zmiany w przepisach wewnętrznych państw UE. Jak twierdzi Agnieszka Ostaszewicz, na termin wejścia jej w życie będą miały wpływ państwa członkowskie. W różnych projektach podawane są daty od 2009 do 2012 roku.
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA