REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Konstytucja" dla przedsiębiorców do maja 2015 r. w Sejmie

"Konstytucja" dla przedsiębiorców do maja 2015 r. w Sejmie

REKLAMA

REKLAMA

Projekt Prawa działalności gospodarczej, czyli "konstytucji dla przedsiębiorców", do maja 2015 r. znajdzie się w Sejmie, tak by parlament zdążył go uchwalić do końca kadencji - zapowiada wicepremier, szef MG Janusz Piechociński. Jak dodaje, resort uwzględnił wiele ze zgłoszonych do niego uwag. Jednym z fundamentów nowego prawa dla przedsiębiorców będzie zasada uprawnionych oczekiwań.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Autopromocja

Jesteśmy zdeterminowani, ponieważ jest to jeden z priorytetów rządowych zawartych w expose - powiedział Piechociński PAP.

Według niego ministerstwo jest gotowe, by zakończyć uzgodnienia ws. założeń tej propozycji. De facto pracujemy już nad projektem - wskazał.

Poinformował, że w środę w MG odbyło się spotkanie w sprawie tej propozycji. Dlatego zrobiliśmy to spotkanie, że nie wszyscy rozumieli nasze intencje. W związku z tym traktowali tę konstytucję dla przedsiębiorców w oderwaniu od nowej Ordynacji podatkowej, ws. której bardzo ściśle współpracujemy z ministrem finansów, oraz w oderwaniu od ochrony konkurencji i konsumentów, gwarantowanej bardzo mocnymi zapisami europejskimi - tłumaczył.

Odnosząc się do szeregu uwag zgłoszonych do projektu założeń, Piechociński ocenił, że często przedstawiciele innych resortów patrzyli na projekt PDG przez pryzmat tego, jak zabezpieczyć swoje interesy. Podczas spotkania w MG przedstawiliśmy intencje, jakie nam przyświecają. Pokazaliśmy, że ta materia nie może w żaden sposób wchodzić w czyjeś kompetencje" - mówił i dodał: "Znaczna część uwag została wyjaśniona albo skonsumowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odpowiedzi na obawy UOKiK-u czy CBA, że PDG może im uniemożliwić prowadzenie kontroli, Piechociński zapewnił, że "te obawy zostały rozwiane".

Uchwalenie Prawa działalności gospodarczej premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose. Ma ono m.in. wzmocnić zaufanie obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej. Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych. (PAP)

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Zasada uprawnionych oczekiwań

- Przewidywalność działań administracji publicznej i jej poszanowanie dla praw jednostki to podstawowe kryteria oceny jakości państwa i porządku prawnego. Dlatego nasze działania nakierowujemy również na usuwanie zbędnego formalizmu w relacjach między przedsiębiorcami a administracją – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jednym z rozwiązań opracowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach projektu nowego Prawa działalności gospodarczej, które sprzyja wzmocnieniu zaufania obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej, jest zasada uprawnionych oczekiwań.

Zakłada ona, że stosowanie prawa przez organ administracji publicznej w konkretnych sytuacjach musi być przewidywalne. Zgodnie z nią urzędy i organy administracji, w relacjach z obywatelem powinny, stosować się do wypracowanej praktyki i działań. Nie powinny również od nich odstępować, jeżeli przedsiębiorca dochował odpowiednich warunków i nie zaszły wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające ich stosowanie (np. klęski żywiołowe).

Zasada zyskuje szczególne znaczenie w odniesieniu do tych obszarów relacji, pomiędzy przedsiębiorcą a administracją, w których organ ma pewną swobodę wydania decyzji (tzw. uznanie administracyjne). Tam ryzyko rozbieżności w praktyce administracyjnej jest największe. Ma ona również być wsparciem dla przedsiębiorców w zakresie spraw, w których stanowisko urzędu zostało oparte np. o wytyczne lub interpretacje przepisów prawa.

- Ponieważ rozbudzanie potencjału polskiej przedsiębiorczości wymaga nie tylko kształtowania stabilnych ram prawnych ale także zmiany postaw, proponowane przez MG rozwiązania zmierzają również do upowszechnienia dobrych praktyk w relacjach między obywatelami a organami władzy publicznej – podkreśla wicepremier Piechociński. – Chcemy aby przedsiębiorcy działali w stabilnym otoczeniu prawnym i chcemy budować ich zaufanie do administracji – dodaje.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zasada uprawnionych oczekiwań ma wzmocnić zasadę pogłębiania zaufania a także uzupełniać zasadę legalizmu (praworządności) nie naruszając jej centralnego miejsca wśród zasad działania władz publicznych. Znalazła ona już wyraz w szeregu dokumentów Unii Europejskiej i Rady Europy. (Ministerstwo Gospodarki)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA