| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Konstytucja" dla przedsiębiorców do maja 2015 r. w Sejmie

"Konstytucja" dla przedsiębiorców do maja 2015 r. w Sejmie

Projekt Prawa działalności gospodarczej, czyli "konstytucji dla przedsiębiorców", do maja 2015 r. znajdzie się w Sejmie, tak by parlament zdążył go uchwalić do końca kadencji - zapowiada wicepremier, szef MG Janusz Piechociński. Jak dodaje, resort uwzględnił wiele ze zgłoszonych do niego uwag. Jednym z fundamentów nowego prawa dla przedsiębiorców będzie zasada uprawnionych oczekiwań.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Jesteśmy zdeterminowani, ponieważ jest to jeden z priorytetów rządowych zawartych w expose - powiedział Piechociński PAP.

Według niego ministerstwo jest gotowe, by zakończyć uzgodnienia ws. założeń tej propozycji. De facto pracujemy już nad projektem - wskazał.

Poinformował, że w środę w MG odbyło się spotkanie w sprawie tej propozycji. Dlatego zrobiliśmy to spotkanie, że nie wszyscy rozumieli nasze intencje. W związku z tym traktowali tę konstytucję dla przedsiębiorców w oderwaniu od nowej Ordynacji podatkowej, ws. której bardzo ściśle współpracujemy z ministrem finansów, oraz w oderwaniu od ochrony konkurencji i konsumentów, gwarantowanej bardzo mocnymi zapisami europejskimi - tłumaczył.

Odnosząc się do szeregu uwag zgłoszonych do projektu założeń, Piechociński ocenił, że często przedstawiciele innych resortów patrzyli na projekt PDG przez pryzmat tego, jak zabezpieczyć swoje interesy. Podczas spotkania w MG przedstawiliśmy intencje, jakie nam przyświecają. Pokazaliśmy, że ta materia nie może w żaden sposób wchodzić w czyjeś kompetencje" - mówił i dodał: "Znaczna część uwag została wyjaśniona albo skonsumowana.

W odpowiedzi na obawy UOKiK-u czy CBA, że PDG może im uniemożliwić prowadzenie kontroli, Piechociński zapewnił, że "te obawy zostały rozwiane".

Uchwalenie Prawa działalności gospodarczej premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose. Ma ono m.in. wzmocnić zaufanie obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej. Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych. (PAP)

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Zasada uprawnionych oczekiwań

- Przewidywalność działań administracji publicznej i jej poszanowanie dla praw jednostki to podstawowe kryteria oceny jakości państwa i porządku prawnego. Dlatego nasze działania nakierowujemy również na usuwanie zbędnego formalizmu w relacjach między przedsiębiorcami a administracją – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jednym z rozwiązań opracowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach projektu nowego Prawa działalności gospodarczej, które sprzyja wzmocnieniu zaufania obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej, jest zasada uprawnionych oczekiwań.

Zakłada ona, że stosowanie prawa przez organ administracji publicznej w konkretnych sytuacjach musi być przewidywalne. Zgodnie z nią urzędy i organy administracji, w relacjach z obywatelem powinny, stosować się do wypracowanej praktyki i działań. Nie powinny również od nich odstępować, jeżeli przedsiębiorca dochował odpowiednich warunków i nie zaszły wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające ich stosowanie (np. klęski żywiołowe).

Zasada zyskuje szczególne znaczenie w odniesieniu do tych obszarów relacji, pomiędzy przedsiębiorcą a administracją, w których organ ma pewną swobodę wydania decyzji (tzw. uznanie administracyjne). Tam ryzyko rozbieżności w praktyce administracyjnej jest największe. Ma ona również być wsparciem dla przedsiębiorców w zakresie spraw, w których stanowisko urzędu zostało oparte np. o wytyczne lub interpretacje przepisów prawa.

- Ponieważ rozbudzanie potencjału polskiej przedsiębiorczości wymaga nie tylko kształtowania stabilnych ram prawnych ale także zmiany postaw, proponowane przez MG rozwiązania zmierzają również do upowszechnienia dobrych praktyk w relacjach między obywatelami a organami władzy publicznej – podkreśla wicepremier Piechociński. – Chcemy aby przedsiębiorcy działali w stabilnym otoczeniu prawnym i chcemy budować ich zaufanie do administracji – dodaje.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zasada uprawnionych oczekiwań ma wzmocnić zasadę pogłębiania zaufania a także uzupełniać zasadę legalizmu (praworządności) nie naruszając jej centralnego miejsca wśród zasad działania władz publicznych. Znalazła ona już wyraz w szeregu dokumentów Unii Europejskiej i Rady Europy. (Ministerstwo Gospodarki)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »