REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

Klub Platformy Obywatelskiej przedstawił pięć propozycji zmian w ustawie o VAT. Są to zmiany w stosunku do projektu nowelizacji wniesionej przez poprzedni rząd, nad którą Sejm przez ponad rok pracował w poprzedniej kadencji. Do uchwalenia ustawy nie doszło z powodu skrócenia kadencji Sejmu, a projekt przed drugim czytaniem trafił do kosza. Przewidywał on m.in. wprowadzenie ryczałtu VAT dla małych podatników (osób fizycznych), których roczne obroty nie przekraczają 35 tys. zł. Platforma podtrzymuje pomysł wdrożenia ryczałtu. Proponuje jednocześnie podniesienie limitu obrotów do 50 tys. euro przy zastosowaniu jednolitej stawki ryczałtu w wysokości 300 zł. Zgodnie z projektem bazowym stawki ryczałtu określone były progresywnie, w zależności od usługi i liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Ryczałtu VAT nie przewiduje nowelizacja ustawy o VAT przygotowana przez obecny rząd.

Platforma chce także rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji. Zamierza jednak znieść obowiązek stosowania przez importerów procedury uproszczonej przez co najmniej 12 miesięcy. Kolejną propozycją jest uproszczenie zasad powstawania obowiązku podatkowego. W przeciwieństwie jednak do projektu rozpatrywanego w poprzedniej kadencji, Platforma proponuje zachowanie szczególnych zasad rozpoznawania momentu powstania obowiązku podatkowego dla wybranych czynności określonych w art. 19 pkt 13 ustawy o VAT. Dotyczy to m.in. rozliczania dostawy prasy, energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych. Podatnicy będą mieli możliwość odliczania podatku przez rok od momentu otrzymania faktury, jednak nie później niż do końca roku podatkowego.

- Propozycje te były już omawiane w 2007 roku, wtedy jednak prace te nie zostały zakończone, należy więc mieć nadzieję, że tym razem będzie inaczej - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

- W projekcie ministerstwa, który jest teraz w konsultacjach międzyresortowych, proponowany jest przepis związany z rozliczeniem podatku od importu w deklaracji oraz wydłużeniem okresu, w którym podatnik będzie mógł odliczyć podatek naliczony, tak więc w tej mierze zakres propozycji jest zbliżony - wskazuje Tomasz Michalik.

Zdaniem naszego rozmówcy cieszy jednak to, że propozycje klubu Platformy idą dalej niż projekt ministerialny, który proponuje np. wydłużenie okresu odliczenia podatku naliczonego tylko do trzech miesięcy.

- To jest, jak się wydaje, najistotniejszy punkt z pięciu proponowanych, czyli umożliwienie podatnikom odliczenia podatku naliczonego przez 12 miesięcy (zamiast dotychczasowych dwóch), co spowoduje znaczące obniżenie kosztów administracji w szczególności poprzez ograniczenie liczby składanych korekt deklaracji - argumentuje Tomasz Michalik.

1,2 mln euro miałby wynieść limit dla małych podatników VAT według zmian proponowanych w projekcie PO


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA