REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

Klub Platformy Obywatelskiej przedstawił pięć propozycji zmian w ustawie o VAT. Są to zmiany w stosunku do projektu nowelizacji wniesionej przez poprzedni rząd, nad którą Sejm przez ponad rok pracował w poprzedniej kadencji. Do uchwalenia ustawy nie doszło z powodu skrócenia kadencji Sejmu, a projekt przed drugim czytaniem trafił do kosza. Przewidywał on m.in. wprowadzenie ryczałtu VAT dla małych podatników (osób fizycznych), których roczne obroty nie przekraczają 35 tys. zł. Platforma podtrzymuje pomysł wdrożenia ryczałtu. Proponuje jednocześnie podniesienie limitu obrotów do 50 tys. euro przy zastosowaniu jednolitej stawki ryczałtu w wysokości 300 zł. Zgodnie z projektem bazowym stawki ryczałtu określone były progresywnie, w zależności od usługi i liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Ryczałtu VAT nie przewiduje nowelizacja ustawy o VAT przygotowana przez obecny rząd.

Platforma chce także rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji. Zamierza jednak znieść obowiązek stosowania przez importerów procedury uproszczonej przez co najmniej 12 miesięcy. Kolejną propozycją jest uproszczenie zasad powstawania obowiązku podatkowego. W przeciwieństwie jednak do projektu rozpatrywanego w poprzedniej kadencji, Platforma proponuje zachowanie szczególnych zasad rozpoznawania momentu powstania obowiązku podatkowego dla wybranych czynności określonych w art. 19 pkt 13 ustawy o VAT. Dotyczy to m.in. rozliczania dostawy prasy, energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych. Podatnicy będą mieli możliwość odliczania podatku przez rok od momentu otrzymania faktury, jednak nie później niż do końca roku podatkowego.

- Propozycje te były już omawiane w 2007 roku, wtedy jednak prace te nie zostały zakończone, należy więc mieć nadzieję, że tym razem będzie inaczej - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

- W projekcie ministerstwa, który jest teraz w konsultacjach międzyresortowych, proponowany jest przepis związany z rozliczeniem podatku od importu w deklaracji oraz wydłużeniem okresu, w którym podatnik będzie mógł odliczyć podatek naliczony, tak więc w tej mierze zakres propozycji jest zbliżony - wskazuje Tomasz Michalik.

Zdaniem naszego rozmówcy cieszy jednak to, że propozycje klubu Platformy idą dalej niż projekt ministerialny, który proponuje np. wydłużenie okresu odliczenia podatku naliczonego tylko do trzech miesięcy.

- To jest, jak się wydaje, najistotniejszy punkt z pięciu proponowanych, czyli umożliwienie podatnikom odliczenia podatku naliczonego przez 12 miesięcy (zamiast dotychczasowych dwóch), co spowoduje znaczące obniżenie kosztów administracji w szczególności poprzez ograniczenie liczby składanych korekt deklaracji - argumentuje Tomasz Michalik.

1,2 mln euro miałby wynieść limit dla małych podatników VAT według zmian proponowanych w projekcie PO


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  REKLAMA