Fiskusa nie interesują irlandzkie zarobki
REKLAMA
Polak pracujący w 2007 roku w Irlandii, ale będący rezydentem polskim, powinien do 30 kwietnia 2008 r. złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie PIT-36 wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy PIT/ZG. Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy w KPMG, wyjaśnia, że w przypadku osiągania dochodów jedynie z irlandzkiej umowy o pracę za pracę wykonywaną w Irlandii (brak dochodów podlegających opodatkowaniu PIT w Polsce) nie istnieje konieczność złożenia zeznania podatkowego w Polsce.
REKLAMA
W Irlandii PIT jest wpłacany w formie zaliczek przez pracodawcę.
- Dochody w 2007 roku były opodatkowane stawkami: 20 proc. do 34 tys. euro, 41 proc. ponad 34 tys. euro - podkreśla Mateusz Kobyliński.
Jednocześnie dodaje, że pracodawca potrąca również składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które są odliczalne dla celów podatkowych w Irlandii. W roku 2007 suma tych składek (część pracownika) wynosiła od 6 do 6,5 proc.
Umowy podatkowe
W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w przypadku Irlandii stosowana jest metoda wyłączenia z progresją. Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG, przypomina, że metoda ta oznacza, że dochody z irlandzkiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.
Odliczenia i ulgi
Z informacji ekspertów KPMG wynika, że kwotę przychodu z umowy o pracę pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów, które w 2007 roku wynosiły 108,50 zł miesięczne. Ponadto podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30 proc. diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Irlandii dieta wynosi 45 euro).
- Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT) może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Irlandii nie mogą być odliczone w Polsce - dodaje Barbara Pyzel.
Przeliczanie zarobków
Kwoty wynagrodzeń należy przeliczać według kursu kupna banku, z którego korzystał podatnik, z dnia otrzymania wynagrodzenia lub postawienia go do dyspozycji. Jeśli taki kurs nie istnieje, należy zastosować średni kurs NBP z tego dnia. Polskie przepisy nie normują, jakie dokumenty są wymagane w celu udowodnienia osiągnięcia dochodu ze stosunku pracy od irlandzkiego pracodawcy.
- Może to być kopia irlandzkiego zeznania podatkowego, zestawienie o dochodach oraz zapłaconych podatkach lub też, ostatecznie, tzw. paski płacowe - podsumowują eksperci KPMG.
ZASTOSOWANIE METODY WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ
Stopę procentową oblicza się według następującego wzoru:
S = Pc/Dc x 100
gdzie
S - stopa procentowa
Pc - kwota podatku obliczonego od dochodu całkowitego
Dc - dochód całkowity (krajowy i zagraniczny)
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA