REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.

Specjalną ustawę regulującą zwrot części akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy zaakceptował już rząd. Na początku kwietnia powinien zająć się nią Sejm, i jak podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica, powinna zostać szybko uchwalona, bo od dawna jest oczekiwana.

Autopromocja

- Projekt tej ustawy wprowadza specjalne zwolnienie z opodatkowania PIT zwrotów z podatku akcyzowego. Dziś osoby, które otrzymały zwrot z urzędu celnego, nie są świadome tego, że od takiego zwrotu trzeba zapłacić PIT. Specjalna ustawa wprowadza zwolnienie z tego podatku również dla tych, którzy wcześniej taki zwrot otrzymali - wyjaśniał w wywiadzie dla GP Jacek Kapica.

Zdaniem ekspertów nadpłaty podatków są zwolnione z podatku dochodowego. Trudno więc mówić o wprowadzaniu specjalnego zwolnienia przez ustawę regulującą zwrot akcyzy od aut.

Pierwotny projekt...

Przepisy ustawy o PIT nie regulują bezpośrednio kwestii opodatkowania zwrotu akcyzy podatkiem dochodowym. Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że w projekcie ustawy o zwrocie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego planowana była nowelizacja ustawy podatkowej polegająca na wprowadzeniu zwolnienia podatkowego z tytułu zwrotu akcyzy dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej (którzy nie zaliczyli zapłaconej akcyzy do kosztów uzyskania przychodu) oraz opodatkowania tego rodzaju zwrotu u podatników wykorzystujących sprowadzony z zagranicy samochód w prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zmiana ta, jeśli zostałaby wprowadzona w życie, wyeliminuje obciążenie podatkowe dla obu grup podatników: dla przedsiębiorców, mimo opodatkowania zwrotu, ze względu na możliwość uprzedniego zaliczenia zapłaconego podatku akcyzowego do kosztów uzyskania przychodów, zaś dla pozostałych podatników ze względu na wprowadzenie oddzielnego zwolnienia podatkowego - tłumaczy Marcin Rogalski.

...został zmodyfikowany...

Podatnicy oczekujący na wydanie ustawy umożliwiającej zwrot nadpłaconej, zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, akcyzy od sprowadzanych samochodów zastanawiają się, czy otrzymana nadpłata wraz z odsetkami będzie dla nich stanowić przychód. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewelina Nowakowska, konsultant w Ernst & Young, która wskazuje, że z obecnej wersji projektu ustawy o zwrocie akcyzy zniknął przepis figurujący w poprzednim projekcie wskazujący, że zwrot akcyzy wraz z oprocentowaniem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

- Nie zmienia to jednak sytuacji podatników. Z samych przepisów ustawy o PIT wynika, że zwróconych podatków nie zalicza się do przychodów opodatkowanych PIT, natomiast oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych należności jest na mocy tej ustawy zwolnione z podatku - podkreśla Ewelina Nowakowska.

Adam Allen, menedżer w Ernst & Young, dodaje, że jedynie wtedy, gdy podatnik prowadzący działalność zaliczył uprzednio zapłaconą akcyzę do kosztów, wówczas otrzymany zwrot wraz z oprocentowaniem będzie dla niego przychodem do opodatkowania.

...co nie wpływa na zasady

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że kwota zwróconej akcyzy od samochodów nie powinna podlegać opodatkowaniu PIT. Przychodami podlegającymi opodatkowaniu, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne.

- Może istnieć obawa, że organy podatkowe na podstawie tego przepisu będą chciały opodatkować taki zwrot. Jednak w przypadku przychodów z działalności gospodarczej ustawa o PIT wskazuje, że do przychodów opodatkowanych nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządowych, nie zaliczonych do kosztów - stwierdza Marcin Zimny.

Według naszego rozmówcy w konsekwencji, o ile podatnik prowadzący działalność nie zaliczył uprzednio zapłaconej akcyzy do kosztów prowadzonej działalności, zwrot akcyzy nie będzie stanowił dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli zaliczył wcześniej zapłaconą akcyzę do kosztów uzyskania, to teraz będzie musiał opodatkować kwotę zwracanej akcyzy, ale i tak operacja taka powinna być dla niego neutralna podatkowo.

- W przypadku podatników nieprowadzących działalności kwota zwróconej akcyzy nie powinna stanowić przychodu, gdyż w ich przypadku trudno mówić, że coś otrzymali. Uzyskana przez nich kwota jest zwrotem środków pieniężnych, które zostały od nich wcześniej pobrane niezgodnie z przepisami - argumentuje prawnik z CMS Cameron McKenna.

Autopromocja

Dodaje, że teraz zwrot akcyzy nie powoduje żadnego przysporzenia majątkowego po ich stronie. Należy podkreślić, że podatnicy nieprowadzący działalności nie mają możliwości zaliczania zapłaconej akcyzy do kosztów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie zwrotu akcyzy od samochodów

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA