Kategorie

Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.

Specjalną ustawę regulującą zwrot części akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy zaakceptował już rząd. Na początku kwietnia powinien zająć się nią Sejm, i jak podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica, powinna zostać szybko uchwalona, bo od dawna jest oczekiwana.

- Projekt tej ustawy wprowadza specjalne zwolnienie z opodatkowania PIT zwrotów z podatku akcyzowego. Dziś osoby, które otrzymały zwrot z urzędu celnego, nie są świadome tego, że od takiego zwrotu trzeba zapłacić PIT. Specjalna ustawa wprowadza zwolnienie z tego podatku również dla tych, którzy wcześniej taki zwrot otrzymali - wyjaśniał w wywiadzie dla GP Jacek Kapica.

Zdaniem ekspertów nadpłaty podatków są zwolnione z podatku dochodowego. Trudno więc mówić o wprowadzaniu specjalnego zwolnienia przez ustawę regulującą zwrot akcyzy od aut.

Pierwotny projekt...

Reklama

Przepisy ustawy o PIT nie regulują bezpośrednio kwestii opodatkowania zwrotu akcyzy podatkiem dochodowym. Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że w projekcie ustawy o zwrocie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego planowana była nowelizacja ustawy podatkowej polegająca na wprowadzeniu zwolnienia podatkowego z tytułu zwrotu akcyzy dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej (którzy nie zaliczyli zapłaconej akcyzy do kosztów uzyskania przychodu) oraz opodatkowania tego rodzaju zwrotu u podatników wykorzystujących sprowadzony z zagranicy samochód w prowadzonej działalności.

- Zmiana ta, jeśli zostałaby wprowadzona w życie, wyeliminuje obciążenie podatkowe dla obu grup podatników: dla przedsiębiorców, mimo opodatkowania zwrotu, ze względu na możliwość uprzedniego zaliczenia zapłaconego podatku akcyzowego do kosztów uzyskania przychodów, zaś dla pozostałych podatników ze względu na wprowadzenie oddzielnego zwolnienia podatkowego - tłumaczy Marcin Rogalski.

...został zmodyfikowany...

Podatnicy oczekujący na wydanie ustawy umożliwiającej zwrot nadpłaconej, zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, akcyzy od sprowadzanych samochodów zastanawiają się, czy otrzymana nadpłata wraz z odsetkami będzie dla nich stanowić przychód. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewelina Nowakowska, konsultant w Ernst & Young, która wskazuje, że z obecnej wersji projektu ustawy o zwrocie akcyzy zniknął przepis figurujący w poprzednim projekcie wskazujący, że zwrot akcyzy wraz z oprocentowaniem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reklama

- Nie zmienia to jednak sytuacji podatników. Z samych przepisów ustawy o PIT wynika, że zwróconych podatków nie zalicza się do przychodów opodatkowanych PIT, natomiast oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych należności jest na mocy tej ustawy zwolnione z podatku - podkreśla Ewelina Nowakowska.

Adam Allen, menedżer w Ernst & Young, dodaje, że jedynie wtedy, gdy podatnik prowadzący działalność zaliczył uprzednio zapłaconą akcyzę do kosztów, wówczas otrzymany zwrot wraz z oprocentowaniem będzie dla niego przychodem do opodatkowania.

...co nie wpływa na zasady

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że kwota zwróconej akcyzy od samochodów nie powinna podlegać opodatkowaniu PIT. Przychodami podlegającymi opodatkowaniu, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne.

- Może istnieć obawa, że organy podatkowe na podstawie tego przepisu będą chciały opodatkować taki zwrot. Jednak w przypadku przychodów z działalności gospodarczej ustawa o PIT wskazuje, że do przychodów opodatkowanych nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządowych, nie zaliczonych do kosztów - stwierdza Marcin Zimny.

Według naszego rozmówcy w konsekwencji, o ile podatnik prowadzący działalność nie zaliczył uprzednio zapłaconej akcyzy do kosztów prowadzonej działalności, zwrot akcyzy nie będzie stanowił dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli zaliczył wcześniej zapłaconą akcyzę do kosztów uzyskania, to teraz będzie musiał opodatkować kwotę zwracanej akcyzy, ale i tak operacja taka powinna być dla niego neutralna podatkowo.

- W przypadku podatników nieprowadzących działalności kwota zwróconej akcyzy nie powinna stanowić przychodu, gdyż w ich przypadku trudno mówić, że coś otrzymali. Uzyskana przez nich kwota jest zwrotem środków pieniężnych, które zostały od nich wcześniej pobrane niezgodnie z przepisami - argumentuje prawnik z CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że teraz zwrot akcyzy nie powoduje żadnego przysporzenia majątkowego po ich stronie. Należy podkreślić, że podatnicy nieprowadzący działalności nie mają możliwości zaliczania zapłaconej akcyzy do kosztów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie zwrotu akcyzy od samochodów

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

  Deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie listy deklaracji podatkowych, które mogą być podpisywane elektronicznie o deklaracje akcyzowe AKC-UAKZ i AKC-KZ. Ponadto możliwe będzie opatrywanie podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz podań w sprawach dotyczących podatku akcyzowego − przesyłanych przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

  Nadużywanie prawa przez organy podatkowe będzie utrudnione

  Postępowanie podatkowe. Fiskus decydując się na bezpodstawne wszczęcie postępowania podatkowego naraża się na ryzyko uchylenia decyzji administracyjnej i utratę kompetencji do zmiany rozliczenia podatkowego podatnika.

  Spłata zaległości podatkowej przez członka zarządu

  Zobowiązania podatkowe spółki. Organ podatkowy dochodził od członka zarządu spółki spłaty zobowiązań podatkowych, które już nie istniały.

  MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

  Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

  Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) - nowe przepisy od listopada 2021 r.

  Crowdfunding - nowe przepisy od listopada 2021 r. Trwają prace nad przepisami (ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych), które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

  Polskie Ład. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego od 2022 r.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r. W ramach programu Polski Ład ma nastąpić podniesienie stawki dopłaty do 110 zł na hektar. Wypłata dopłat według podwyższonej stawki ma nastąpić w I połowie 2022 r.

  Polski Ład - wsparcie dla rolnictwa

  Polski Ład - rolnictwo. 12 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas debaty dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa, przedstawił szereg pozytywnych zmian jakie czekają rolników. Ważniejsze zmiany, to: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, kodeks rolny, E-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

  Podwyżki stawek podatkowych i podatki korporacyjne

  Podwyżki podatków. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.