REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IFK poleca: Nie będzie obniżonej stawki VAT na e-książki

Nie będzie obniżonej stawki VAT na e-książki /Fotolia
Nie będzie obniżonej stawki VAT na e-książki /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że dostawa książek elektronicznych w odróżnieniu od dostawy książek papierowych nie może być objęta obniżoną stawką VAT.

Sprawa dotyczyła Francji i Luksemburga, gdzie dostawa książek elektronicznych objęta została obniżoną stawką VAT. W związku z tym Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału z wnioskiem o stwierdzenie, czy państwa te, stosując obniżoną stawkę tego podatku, uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy dyrektywy 112/2006 VAT.

Autopromocja

Trybunał uznał zasadność skargi złożonej przez Komisję i stwierdził, że uchybiono zobowiązaniom państwa członkowskiego. TSUE stwierdził m.in., że dyrektywa VAT wyłącza jakąkolwiek możliwość zastosowania obniżonej stawki do „usług świadczonych drogą elektroniczną” – a według niego dostawa książek elektronicznych stanowi właśnie taką usługę. Trybunał nie zgodził się także ze stanowiskiem państw członkowskich, przeciwko którym złożona została skarga. Uznał on bowiem, że dostawa książek elektronicznych nie stanowi dostawy towarów, ponieważ jedynie nośnik fizyczny umożliwiający lekturę książek elektronicznych może zostać zakwalifikowany jako „rzecz”.

Kraje UE apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Obecnie sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zgadzają się z Komisją Europejską. Oznacza to, że obniżona stawka VAT na książki elektroniczne jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Wyjątkiem są tutaj e-booki na fizycznym nośniku, na przykład zapisane na płytach CD. Mogą one zostać objęte niższą stawką podatku od towarów i usług.

Argumenty przytoczone przez Trybunał Sprawiedliwości oraz Komisję Europejską są zrozumiałe, jeżeli patrzeć na przepisy Dyrektywy VAT tylko przez pryzmat wykładni literalnej. Nie można jednak poprzestać tylko na tym jednym sposobie wykładni przepisów. Stosując w tej sprawie wykładnię funkcjonalną, dochodzi się do wniosku, że celem prawodawcy europejskiego było umożliwienie państwom członkowskim zastosowania obniżonych stawek podatku od wartości dodanej obok stawki podstawowej, dla szczególnych kategorii towarów lub usług. Należy więc w tym miejscu zastanowić się nad funkcjami, które ma spełniać książka papierowa, i funkcjami książki elektronicznej. Nasuwa się jedna odpowiedź: są one względem siebie tożsame. Skoro więc oba rodzaje książek spełniają te same cele, to stosowanie do nich różnych stawek VAT wydaje się bezzasadne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

    Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

    Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

    Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

    Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

    Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

    Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

    Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

    Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

    W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

    Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

    Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

    Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

    Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

    Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

    Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

    REKLAMA