IFK poleca: ZUS od ryczałtu za jazdy prywatne
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 updof (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o sus). Skoro przychód za nieodpłatne wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych pracownika jest u niego przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 updof, to jest on wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i – w konsekwencji – na ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD
Wprawdzie na podstawie przepisów tzw. rozporządzenia składkowego określone kategorie przychodów są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS, ale wśród tych wyłączeń nie zostały wymienione świadczenia polegające na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.
Niektórzy pracodawcy rozważają możliwość wyłączenia tych przychodów z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 wymienionego rozporządzenia.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa" >>
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA