| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: ZUS od ryczałtu za jazdy prywatne

IFK poleca: ZUS od ryczałtu za jazdy prywatne

Wartość przychodu uzyskanego przez pracownika w związku z nieodpłatnym korzystaniem z samochodu służbowego w celach prywatnych należy w danym miesiącu doliczyć do jego pozostałych przychodów ze stosunku pracy i od ustalonej w ten sposób łącznej podstawy wymiaru naliczyć składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 updof (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o sus). Skoro przychód za nieodpłatne wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych pracownika jest u niego przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 updof, to jest on wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i – w konsekwencji – na ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Wprawdzie na podstawie przepisów tzw. rozporządzenia składkowego określone kategorie przychodów są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS, ale wśród tych wyłączeń nie zostały wymienione świadczenia polegające na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.

Niektórzy pracodawcy rozważają możliwość wyłączenia tych przychodów z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 wymienionego rozporządzenia.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »