reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

W uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji resort finansów przypomniał, że premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie specjalnych ulg dla podatników podatku dochodowego na tworzenie przyzakładowych żłobków lub przedszkoli.

"Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy (...) wychodzą naprzeciw tym zapowiedziom. Należy pamiętać, że pracodawca, który utworzy przyzakładowy żłobek, klub dziecięcy lub przedszkole oprócz kosztów ponoszonych na jego funkcjonowanie może także swojemu pracownikowi udzielić ulgi w opłatach za pobyt dziecka w tej placówce, lub przyznać mu dofinansowanie w związku z umieszczeniem dziecka w przedszkolu prowadzonym przez inny podmiot, jeśli nie prowadzi własnej placówki" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Ułatwienia w rozwiązywaniu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami

Ministerstwo zauważyło, że w przypadku pracowników, którzy mają dzieci w wieku do pięciu lat, istotnym problemem w pogodzeniu życia zawodowego z prywatnym jest konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem w godzinach pracy. Według MF optymalnym w takim przypadku rozwiązaniem jest zapewnienie dziecku opieki w pobliżu miejsca pracy.

"Z punktu widzenia pracownika pożądanym byłoby, gdyby opiekę taką zapewniał sam pracodawca, tworząc przyzakładowe żłobki i przedszkola. Działania pracodawców w tym zakresie powinny być stymulowane przez państwo. Stanowią one element odpowiedzi państwa na zjawiska związane z kryzysem demograficznym (malejąca liczba urodzin dzieci, ujemny przyrost naturalny)" - uważa MF.

Ministerstwo zaznaczyło, że zgodnie z ustawą o PIT świadczenie otrzymane przez pracownika od pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy. Wskazano, że skoro jednym z priorytetów rządu jest pomoc dla rodzin z dziećmi, zasadne jest wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania świadczeń otrzymanych od pracodawców w związku z pobytem dzieci pracowników w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu. Zwolnienie to miałoby wynieść nie więcej niż 300 zł miesięcznie na każde dziecko.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

W projekcie przewidziano wprowadzenie możliwości zaliczania przez przedsiębiorstwo do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na utworzenie zakładowej placówki. Będą to zarówno koszty o charakterze inwestycyjnym tj. np. na wybudowanie budynku żłobka, czy nabycie środków trwałych wykorzystywanych w danej placówce, jak też inne koszty poniesione na etapie tworzenia placówki.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama