| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą nowej ulgi podatkowej

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą nowej ulgi podatkowej

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi na badania i rozwój, zawierającej otwarty katalog kosztów kwalifikowanych zaliczanych jako wydatki na B+R wraz z przykładowymi rodzajami wydatków związanych z tymi pracami. Jednocześnie proponuje pozostawienie obecnej ulgi na nabycie nowych technologii, z tym że konieczne jest wydłużenie okresu rozliczenia kosztów nabycia nowych technologii z 3 do 5 lat.

Ponadto, uwzględniając odległą pozycję Polski w rankingach innowacyjności, Rada Podatkowa Lewiatana uważa za konieczne wprowadzenie także tzw. ulgi Patent Box, polegającej na zastosowaniu obniżonej stawki podatkowej do przychodów osiąganych z patentów i wzorów użytkowych (np. sprzedaż produktów, do produkcji których wykorzystywane są określone patenty). Wskaźniki dotyczące patentowania w Polsce od lat pozostają na bardzo niskim poziomie. Dlatego też Polska powinna zadbać nie tylko o zwiększenie wydatków na B+R ale również o rozwój własności przemysłowej w rozumieniu rozwoju patentów i wzorów użytkowych. Ulga na B+R oraz ulga Patent Box są względem siebie komplementarne i odpowiadają potrzebom przedsiębiorców.

Zdaniem Małgorzaty Boguszewskiej, przewodniczącej Zespołu ds. opracowania rekomendacji ulgi na B+R Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan system podatkowy w zakresie zachęt podatkowych na działalność B+R powinien być prosty i przejrzysty. Pozwoli wtedy, aby przedsiębiorcy mogli w swobodny sposób czerpać korzyści z prowadzenia prac badawczo - rozwojowych, bez ryzyka kwestionowania ich działalności ze strony organów podatkowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu budżetu państwa przed nadużyciami.

Ulgi podatkowe na badania i rozwój - nowe propozycje MF

Postulaty Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan w zakresie konstrukcji ulgi na B+R:

   1)  wprowadzenie ulgi opartej o metodę powiększenia kosztów działalności B+R,

   2) wprowadzenie do ustawy definicji działalności B+R przyjętej na poziomie europejskim,

   3) brak obostrzenia do skorzystania z ulgi wyłącznie dla projektów zakończonych sukcesem,

   4)  wprowadzenie pozytywnego otwartego katalogu z wyszczególnieniem podstawowych rodzajów działalności B+R,

    5) stawka ulgi na poziomie co najmniej 100% powiększenia kosztów podatkowych,

    6) 10 letni okres rozliczenia ulgi w czasie,

    7) mechanizm refundacji dla „młodych MŚP",

    8) wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania kosztów ponoszonych na B+R.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Obecnie toczy się debata publiczna na temat tego, jakie zachęty do podejmowania działalności innowacyjnej powinny zostać w Polsce wprowadzone. W Sejmie procedowany jest projekt ustawy złożony przez Prezydenta RP, zawierający propozycję ulgi podatkowej na badania i rozwój. Swoje propozycje zaprezentowało także Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »