| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Założenia Prawa Działalności Gospodarczej

Założenia Prawa Działalności Gospodarczej

Założenia do tzw. "konstytucji dla firm", czyli Prawa Działalności Gospodarczej są trafione, jednak wejście ustawy w życie nie spowoduje rewolucji. Nie dotyczy ona bowiem głównych problemów przedsiębiorców, czyli długotrwałości procesów sądowych czy niejasności przepisów podatkowych - mówi adwokat Łukasz Labuda.

Założenia Prawa Działalności Gospodarczej przyjęła niedawno Rada Ministrów. "Celem tego centralnego aktu prawa gospodarczego jest zwiększenie praw i gwarancji dla przedsiębiorców oraz wzmocnienie mechanizmów dialogu w relacjach przedsiębiorców z organami administracji publicznej. Efektem proponowanych regulacji ma być m.in. zagwarantowanie, że załatwiając indywidualne sprawy, organy administracji będą stosować naczelne zasady prawa gospodarczego" - podano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.

Projekt ustawy będzie zawierać definicje podstawowych pojęć z zakresu działalności gospodarczej oraz zasady wykonywania działalności, z uwzględnieniem wolności, równego traktowania, realiów życia gospodarczego oraz należytych relacji między organami administracji publicznej a przedsiębiorcami.

Legislacja podatkowa w Polsce – co i dlaczego powinno się zmienić

"Generalnie założenia do ustawy należy uznać za trafione - w szczególności dotyczy to takich postulatów jak przyjazna interpretacja przepisów i zasada proporcjonalności" - ocenił adwokat Łukasz Labuda z gdańskiej kancelarii Gotkowicz Kosmus Kuczyński i Partnerzy Adwokaci. "Inne z kolei powtarzają te, które już obowiązują - bądź wprost, bądź wynikają z systemu prawnego jako całości lub wykładni przepisów, jak zasada równości, niedyskryminacji, domniemanie uczciwości, co nie jest zakazane, jest dozwolone. W tym zakresie o żadnej rewolucji nie ma więc mowy" - wskazał.

"Poważne wątpliwości budzi zasada uprawnionych oczekiwań - w praktyce jej stosowanie może być szalenie trudne. Z założenia organy administracyjne nie będą odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki - a co jeśli ta praktyka okaże się błędna?" - zaakcentował Labuda.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

"Oczywiście założenia mają charakter dość ogólny i od kształtu ostatecznych zapisów zależeć będzie, czy i w jakim zakresie te słuszne postulaty znajdą urzeczywistnienie w przepisach, a następnie w praktyce" - stwierdził prawnik.

Jego zdaniem na uwagę zasługuje ujednolicenie definicji działalności gospodarczej poprzez odesłanie do Kodeksu cywilnego. "Aktualnie obowiązują różne definicje. Słuszny wydaje się także postulat ujednolicenia zasad nakładania kar pieniężnych" - dodał.

Prawo działalności gospodarczej – co znajdziemy w nowej „konstytucji dla firm”

"Podsumowując, postulaty są słuszne, ale ich ocenę należy odłożyć do momentu sformułowania ostatecznych zapisów ustawy" - powiedział adwokat.

"W funkcjonowaniu obrotu gospodarczego nowa ustawa żadnej rewolucji nie wniesie - uporządkuje jedynie pewne zasady, inne doprecyzuje, wprowadzi też kilka nowych, cennych. Główne problemy dzisiejszych przedsiębiorców, na przykład długotrwałość procesów sądowych, czy niejasność przepisów zwłaszcza podatkowych, pozostają poza zainteresowaniem nowej regulacji" - konkludował. (PAP)

mah/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »