reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kilka krajów wypadło z listy rajów podatkowych

Kilka krajów wypadło z listy rajów podatkowych

Kilka krajów, głównie z rejonu Karaibów, ale także Gibraltar zostało skreślonych z listy rajów podatkowych. Transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w nich nie powinny już budzić takich podejrzeń fiskusa, jak do tej pory.

Ostatnio weszły w życie rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Jedno dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), drugie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zgodnie z nimi z listy "rajów podatkowych" wypadło Belize i Aruba oraz terytoria zależne Wielkiej Brytanii: Bermudy, Kajmany, Montserrat, Turks i Caikos, Giblartar. Skrócenie czarnej listy "rajów podatkowych" jest bezpośrednim skutkiem dokonanej przez OECD w ubiegłym roku okresowej oceny państw i terytoriów pod kątem wymiany informacji podatkowych. W wyniku raportów przygotowanych przez OECD siedem państw, które dotychczas uznane były za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, uzyskało pozytywną ocenę OECD.

"Z oceny tej wynika, iż w dużym stopniu dane państwo lub terytorium spełnia standardy OECD w ramach wymiany informacji podatkowych" - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia. MF zaznaczyło, że najwyższej oceny OECD żaden kraj jednak nie dostał.

Resort finansów wskazał ponadto, że pozytywnie ocenione przez OECD kraje spełniają też drugie kryterium, pozwalające na wykreślenie z listy "rajów podatkowych" - istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z nimi. Mimo zmiany na liście "rajów podatkowych jest jeszcze 31 krajów i terytoriów, w tym: Andora, Barbados, Grenada, Hongkong, Liberia, Lichtenstein, Malediwy, Monako, Nauru, Panama, Seszele.

Mec. Agnieszka Soja, ekspertka prawa korporacyjnego i podatkowego, partnerka kancelarii SPCG uważa, że unikanie opodatkowania to kwestia kontrowersyjna. Dlatego im bardziej przejrzyste są przepisy z nią związane, tym lepiej. Katalog obszarów, w których występuje szkodliwa konkurencja podatkowa, tworzony jest w celu przeciwstawiania się praktykom stosowanym przez niektóre państwa i terytoria zależne, posiadające własne systemy podatkowe.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pakiet VAT 2015

"Poprzez świadome wprowadzanie w swoich ustawodawstwach podatkowych rozwiązań ułatwiających podmiotom gospodarczym „przenoszenie” do nich dochodów, ułatwiają tym podmiotom unikanie lub uchylanie się od opodatkowania w innym państwie. Miejsca te powszechnie znane są jako „raje podatkowe" z uwagi na m.in. bardzo niskie opodatkowanie lub jego brak, nieprzejrzysty system fiskalny, nierówne podatkowe traktowanie dochodów uzyskiwanych ze źródeł położonych na terytorium danego państwa w stosunku do dochodów „przetransferowanych” do tego kraju, a także brak chęci miejscowej administracji do wymiany informacji podatkowych" - wyjaśniła.

Dodała, że skrócenie listy "rajów podatkowych" oznacza w dalszej kolejności również zmniejszenie liczby podmiotów, na których ciążą obowiązki dokumentacyjne wynikające z dokonywania transakcji, w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama