REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE rozpoczyna konsultacje publiczne w zakresie przejrzystości CIT

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje publiczne w zakresie przejrzystości CIT
Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje publiczne w zakresie przejrzystości CIT

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła 17 czerwca 2015 r. konsultacje publiczne w sprawie przejrzystości podatku od przedsiębiorstw w UE. Konsultacje te mają na celu ustalenie, czy nałożenie na przedsiębiorstwa wymogu ujawniania większej ilości informacji dotyczących płaconych przez nie podatków może pomóc w walce z unikaniem opodatkowania i agresywnymi praktykami podatkowymi w UE. Przykładowo przedsiębiorstwa mogłyby zostać zobowiązane do ujawnienia podatków płaconych w każdym kraju, w którym prowadzą działalność.

Zwalczanie unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa jest nadrzędnym priorytetem obecnej Komisji. Konsultacje te są częścią szerszego planu działania w sprawie sprawiedliwego i wydajnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw, który również zaprezentowano 17 czerwca. Prace Komisji wynikają ze zobowiązań podjętych przez przywódców G20, którzy postawili sobie za zadanie zapewnienie swobodnej wymiany informacji przez organy podatkowe na temat wielkich przedsiębiorstw wielonarodowych, w tym sprawozdawczości z podziałem na poszczególne kraje (CBCR).

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Niektóre przedsiębiorstwa generują obecnie ogromne zyski na jednolitym rynku, lecz płacą w Unii niewielkie podatki lub nie płacą ich wcale. Dzięki swojej obecności w wielu jurysdykcjach niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe mają możliwość wykorzystywania agresywnego planowania podatkowego, niedopasowania przepisów krajowych i luk w tych przepisach. Wykorzystywanie przez nie złożonych struktur korporacyjnych często stawia małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w niekorzystnej sytuacji. Może to prowadzić również do zakłóceń konkurencji, postawić w niekorzystnej sytuacji mniejszych rywali oraz nastawić przeciwko sobie funkcjonujące na jednolitym rynku przedsiębiorstwa unijne i te spoza UE.

Banki są obecnie objęte wymogami w zakresie przejrzystości na podstawie IV dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (CRD IV) (IP/14/1229), a przemysł wydobywczy i przemysł pozyskiwania drewna na podstawie dyrektywy o rachunkowości (IP/11/1238, MEMO/13/540), w formie sprawozdawczości z podziałem na poszczególne kraje. Obecne konsultacje mają na celu ustalenie, czy rozszerzenie takiego obowiązku publicznego ujawnienia informacji na przedsiębiorstwa wielonarodowe w innych sektorach mogłoby pomóc w walce z unikaniem opodatkowania.

Zobowiązanie przedsiębiorstw do ujawniania większej ilości informacji na temat ich sytuacji podatkowej – czy to wobec organów podatkowych czy też wobec opinii publicznej w formie sprawozdań rocznych – pomogłoby w ujawnianiu szkodliwych praktyk podatkowych. Istnieje prawdopodobieństwo, że większa przejrzystość zachęci przedsiębiorstwa do uczciwego płacenia podatków w kraju, w którym uzyskują dochód. Ponadto większa przejrzystość mogłaby zachęcić państwa członkowskie do podjęcia środków przyczyniających się do skuteczniejszej i uczciwszej konkurencji podatkowej. Z drugiej strony, bardziej restrykcyjne wymogi w zakresie przejrzystości bez wystarczających środków zabezpieczających mogą nieść za sobą ryzyko upublicznienia wrażliwych informacji handlowych. Mogłoby to być niekorzystne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza jeżeli ich konkurenci spoza UE nie przestrzegają tych samych zasad. Te i inne czynniki trzeba będzie poddać starannej analizie przed podjęciem decyzji o konieczności dalszych działań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

KONTEKST

Celem ogłoszonego dzisiaj planu działania Komisji w sprawie bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania przedsiębiorstw jest zreformowanie systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. W planie określono szereg inicjatyw na rzecz zwalczania unikania opodatkowania, zapewnienia stabilnych dochodów i stworzenia lepszego otoczenia biznesowego na jednolitym rynku. Łącznie środki te umożliwią znaczącą poprawę warunków opodatkowania przedsiębiorstw w UE, dzięki czemu stanie się ono bardziej sprawiedliwe i wydajne oraz bardziej sprzyjające wzrostowi gospodarczemu.

We wrześniu 2013 r. grupa G20 zatwierdziła również plan działania, którego celem jest zapewnienie opodatkowania dochodów tam, gdzie są one generowane. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) koordynuje również prace nad przeciwdziałaniem erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysków (BEPS). Inicjatywa BEPS, która nie jest wiążąca dla państw członkowskich, zawiera zalecenia opracowane z myślą o poprawie przejrzystości, w tym skierowany do przedsiębiorstw wielonarodowych wymóg sprawozdawczości względem organów podatkowych z podziałem na poszczególne kraje (CBCR).

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Rozpoczęcie konsultacji publicznych

17 czerwca 2015 r.

Zakończenie konsultacji publicznych

9 września 2015 r.

Tekst konsultacji publicznych można znaleźć tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA