reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Europejskie Poświadczenie Spadkowe - Sejm rozpoczął prace

Europejskie Poświadczenie Spadkowe - Sejm rozpoczął prace

Wprowadzenie do polskiego prawa wspólnego Europejskiego Poświadczenia Spadkowego (EPS), mającego ułatwić wykazywanie obywatelom z całej Unii Europejskiej praw do spadku, zakłada rządowy projekt nowelizacji Kpc, Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw, którym we wtorek 23 czerwca 2015 r. zajął się Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 17 sierpnia 2015 r.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma wprowadzić przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego rozporządzenia o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, rozporządzenie od 17 sierpnia 2015 r. będzie stosowane w sposób bezpośredni, bez potrzeby implementacji do polskiego systemu prawnego.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Przedstawiciele wszystkich klubów opowiedzieli się za skierowaniem regulacji do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Komisja ma rozpatrzeć projekt do 8 lipca 2015 r..

Posłowie zgodnie przyznawali, że projekt nowelizacji dotyczy kwestii, które są potrzebne. "Z pewnością, nie mam wątpliwości, trzeba uzupełnić przepisy krajowe, jeśli wynika to z naszego obowiązku, jakim jest członkostwo w UE" - zaznaczała Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD).

Łukasz Zbonikowski (PiS) podkreślał, że projektowana nowelizacja dotyczy kwestii, które wymagają uregulowania i modyfikacji w polskim prawie. Dodał, że sprawa jest dość pilna, dotyczy szczegółowych technicznych rozwiązań, co wymusza konieczność pochylenia się nad nią w komisji.

Stanisław Chmielewski (PO) wskazywał natomiast, że jedną z spraw, które trzeba rozważyć, jest skrócenie okresu, w którym sąd będzie czekał na zgłoszenie się ewentualnych spadkobierców z 6 (obowiązujących w polskim prawie - PAP) do 3 miesięcy. Zaznaczał, że trzeba to przeanalizować, by nie doszło do sytuacji, że ważniejsza będzie szybkość od zapewnienia spadkobiercom uprawnień do spadku.

Europejskie Poświadczenie Spadkowe to dokument potwierdzający dla spadkobiercy czy np. wykonawcy testamentu tytuł prawny do spadku, uznawany i wykonywany na jednolitych zasadach we wszystkich krajach członkowskich U. "Dokument ten pozwoli na szybkie, łatwe i skuteczne załatwienie transgranicznej sprawy spadkowej" - informowało CIR po przyjęciu projektu przez rząd.

Prawo wydawania poświadczenia przewidziano dla sądów (z wyłączeniem referendarzy sądowych) lub notariuszy (ich działania będą podlegały kontroli sądu). Sądowe i notarialne uzyskiwanie tych dokumentów ma funkcjonować równorzędnie, a wybór drogi sądowej lub notarialnej będzie zależał od zainteresowanego. Wysokość opłaty sądowej od wniosku o wydanie EPS wyniesie 300 zł.

Nowelizacja, jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, ma odpowiadać na wyzwania współczesności, która przyniosła większą mobilność Polaków zamieszkujących różne państwa UE, gdzie nierzadko dorabiają się majątków, a po śmierci właścicieli majątek ten dziedziczą ich spadkobiercy. Europejski ustawodawca podjął próbę ujednolicenia zasady, na podstawie której prowadzi się postępowanie spadkowe - dotąd odrębne w każdym kraju.

Od lipca 2012 r. obowiązuje rozporządzenie PE i Rady UE ws. jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia. Wskazuje ono, że podstawowym łącznikiem dla ustalania jurysdykcji będzie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili jego śmierci; wypracowuje wspólne normy kolizyjne, w oparciu o które ustala się prawo właściwe dla rozstrzygania spraw spadkowych (tu też decyduje miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci - chyba że spadkodawca sam wskaże prawo innego państwa UE, ale musi być jego obywatelem), wspólne zasady uznawania i wykonywania orzeczeń oraz ugód sądowych lub innych analogicznych dokumentów urzędowych ws. spadków. Rozporządzenie mówi też o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym – jednolitym w całej UE dokumencie.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Unijne rozporządzenie o EPS to efekt intensywnych negocjacji z czasów polskiej prezydencji w Radzie UE, za czasów której końca dobiegły trzyletnie międzynarodowe uzgodnienia na ten temat. Ułatwienia w transgranicznych postępowaniach spadkowych mają objąć około 450 tys. rodzin, każdego roku mających do czynienia z tego typu sprawami. (PAP)

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw - przebieg procesu legislacyjnego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama