reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasacja do NSA będzie mogła być odrzucona tylko po wezwaniu do usunięcia braków formalnych

Kasacja do NSA będzie mogła być odrzucona tylko po wezwaniu do usunięcia braków formalnych

Sejm uchwalił w czwartek 9 lipca 2015 r. nowelizację procedury cywilnej (Kpc) i administracyjnej (Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), w myśl której nie będzie już możliwe odrzucenie ze względów formalnych skargi kasacyjnej do NSA, bez wcześniejszego wezwania autora skargi do usunięcia braków.

W czwartkowym głosowaniu nowelizację, przygotowaną przez senatorów w ramach wypełniania luk prawnych wynikłych z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, poparło 415 posłów, jeden był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do izby wyższej.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Na problem niekonstytucyjności odrzucania ze względów formalnych, bez wcześniejszego wezwania do usunięcia braków, skargi kasacyjnej złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwrócił uwagę w sierpniu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny. Po tym wyroku Senat przygotował projekt nowelizacji.

TK rozpatrywał przepis Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym następuje odrzucenie, bez wezwania do usunięcia braków, skargi kasacyjnej niespełniającej formalnego wymogu zamieszczenia w niej wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia wraz z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany.

Trybunał wskazał, że obecnie niespełnienie tych formalnych wymogów prowadzi do odrzucenia skargi kasacyjnej i oznacza nieodwracalne pozbawienie strony skarżącej możliwości rozpoznania jej sprawy przez NSA. Natomiast zgodnie z przepisami skarga kasacyjna musi być przygotowana przez profesjonalnego pełnomocnika procesowego - adwokata lub radcę prawnego.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

"Zakazane jest zastawianie prawnych +pułapek+ na obywatela. Tymczasem ustawodawca z jednej strony objął skargę kasacyjną przymusem adwokacko-radcowskim, czyli wymusił na stronie postępowania działanie w zaufaniu do zawodowych umiejętności pełnomocnika i ponoszenie kosztów jego ustanowienia, z drugiej jednak - obciążył ową stronę wszystkimi nieodwracalnymi konsekwencjami błędu popełnionego przez owego pełnomocnika" - wskazano w komunikacie TK po wtorkowym wyroku.

Jak dodał TK, obowiązek odrzucenia skargi kasacyjnej z powodu błędów formalnych stanowi ograniczenie dostępu do sądu drugiej instancji. "W imię szybkości postępowania sądowego nie można poświęcać ochrony praw podmiotowych jednostek, a przymus adwokacki nie może usprawiedliwiać automatycznego odrzucania środków zaskarżenia" - zaznaczył TK.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z tych powodów uchwalono nowelizację, w myśl której jeżeli skarga kasacyjna nie spełnia wymagań formalnych, sąd ma wezwać autora kasacji do usunięcia braków - na co ma on 7 dni - pod rygorem odrzucenia skargi. Zapisano też, że do skarg kasacyjnych wniesionych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się już nowe przepisy. (PAP)

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - przebieg procedury legislacyjnej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama