Dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawnego pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten, co do zasady, wynosi odpowiednio:
REKLAMA
- 20 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
- 26 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest dłużej niż 10 lat.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Przepisy szczególne mogą stanowić o dodatkowych okresach urlopowych dla niektórych pracowników. Jeden z przykładów tego rodzaju regulacji stanowi ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych [dalej zwana „Ustawą”].
Zgodnie z art. 19 Ustawy osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Odnosząc powyższe do ww. okresów urlopowych wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności wynosić będzie odpowiednio:
- 30 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
- 36 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest dłużej niż 10 lat.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Powyższe oznacza, iż w przypadku, gdyby dzień zaliczenia wypadł np. 1 grudnia danego roku, to jeszcze w grudniu tego samego roku pracownik uprawniony byłby do 10 dni roboczych dodatkowego urlopu. Zgodnie z doktryną za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, tj. datę wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Warto pamiętać, że Urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni roboczych nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. nauczycielom) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. sędziom).
W sytuacji, gdyby pracownik uprawniony do urlopu dodatkowego nie wykorzystał tego urlopu w danym roku, to przechodzi on na rok następny, jako urlop zaległy. Stosuje się do niego bowiem takie same zasady jak do podstawowych urlopów wypoczynkowych.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Poza powyższym zgodnie z art. 20 Ustawy osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku;
- w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z polskimi przepisami, nie jest możliwe kumulowanie ww. urlopu dodatkowego ze zwolnieniem na tzw. turnus rehabilitacyjny. Oznacza to, że maksymalny wymiar dodatkowego zwolnienia z pracy dla pracownika o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi 21 dni.
Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF
Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF
Krzysztof Gładych, radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat