| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wniosek o zwrot akcyzy tylko do 31 sierpnia

IFK poleca: Wniosek o zwrot akcyzy tylko do 31 sierpnia

Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego kupionego na potrzeby prowadzonej produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym, którzy zużywają olej napędowy oznaczony kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz kodem CN 3824 90 91. Wnioski o zwrot akcyzy producenci rolni składają dwa razy do roku. W terminie od 1 do 31 sierpnia 2015 r. mogą to zrobić po raz drugi w tym roku. Zwrot przysługuje od zakupu oleju w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2015 r.

Podstawę prawną ubiegania się o zwrot stanowi ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Natomiast wyliczając kwotę zwrotu akcyzy, producenci rolni powinni brać pod uwagę stawkę zwrotu akcyzy określoną w poprzednim roku przez Ministra Finansów na 2015 r., tj. kwotę 0,95 zł na 1 litr oleju. Stawkę zwrotu akcyzy określa rozporządzenie Rady Ministrów z 25 listopada 2014 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2015 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zwrot podatku akcyzowego przysługuje producentowi rolnemu, z wyjątkiem gdy producent rolny jest:

   ● spółką z o.o., jeżeli ponad połowa kapitału zakładowego spółki ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego została utracona, w tym ponad 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot podatku;

   ● spółką, w której niektórzy członkowie są w sposób nieograniczony odpowiedzialni za zobowiązania spółki, a ponad połowa jej kapitału zgodnie ze sprawozdaniem finansowym została utracona, w tym 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot podatku;

   ● spółką, co do której istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości.

Wyjątek ten nie dotyczy producenta rolnego prowadzącego działalność rolniczą krócej niż trzy lata (art. 3a ustawy o zwrocie).

Producent rolny składa wniosek do wójta, burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Decyzję o przyznaniu zwrotu wydaje ten organ, do którego wpłynął wniosek. Powinien to uczynić w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot akcyzy.

Czytaj więcej w artykule: "Do kiedy producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot akcyzy" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK