REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji

Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji /Fot. Fotolia
Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty podlegające kontroli będą miały obowiązek przystąpić do inwentaryzacji w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania przeprowadzenia inwentaryzacji lub niezwłocznie po otrzymaniu tego żądania, jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r.

Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to nowe rozwiązanie, które zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Autopromocja

Inwentaryzacji w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania

Obecnie zgodnie z art. 33 ust. l pkt 8 ustawy o Służbie Celnej podmioty podlegające kontroli są obowiązane zapewnić warunki i środki do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w tym przeprowadzać na żądanie funkcjonariusza inwentaryzację w zakresie niezbędnym na potrzeby kontroli.

W praktyce przeprowadzenie inwentaryzacji wiąże się z dodatkowym nakładem pracy ze strony podmiotu podlegającego kontroli, a niekiedy może wiązać się również z koniecznością wstrzymania procesów produkcyjnych.

W związku z tym Ministerstwo Finansów uznało, że należy określić w przepisach termin, w którym podmiot podlegający kontroli powinien przystąpić do inwentaryzacji. Ustawodawca proponuje termin trzydniowy, który powinien być wystarczający do zaplanowania przez podmioty podlegające kontroli czynności związanych z inwentaryzacją w taki sposób, żeby przeprowadzenie inwentaryzacji w możliwie najmniejszym stopniu wpłynęło na działalność przedsiębiorstwa.

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy przejściowe

Nowelizacja zakłada wprowadzenie przepisów przejściowych, które przewidywały będą, że:

- jeżeli zgłoszenie do urzędowego sprawdzenia zostanie złożone przed dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, to urzędowe sprawdzenie zostanie przeprowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych, przez naczelnika urzędu celnego właściwego na podstawie przepisów dotychczasowych,

- do inwentaryzacji i kontroli obrachunkowych rozpoczętych przed dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw stosuje się przepisy dotychczasowe,

- przepisy działu dotyczącego ewidencji i innych dokumentacji prowadzonych na potrzeby kontroli wejdą w życie od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, MF zaproponowano aby urzędowe sprawdzenie lub kontrola, które rozpoczęły się na podstawie przepisów dotychczasowych - zostały przeprowadzone i zakończone na podstawie tych samych przepisów. W sytuacji gdy czynności w ramach urzędowego sprawdzenia lub kontrola zostały rozpoczęte na podstawie zasad określonych w dotychczasowych przepisach, to powinny zostać zakończone na podstawie tych samych zasad.

Natomiast, w związku z faktem, że na koniec roku kalendarzowego dokonuje się inwentaryzacji, która wiąże się z podsumowywaniem ewidencji i innych dokumentacji – proponuje się aby przepisy dotyczące ewidencji i innych dokumentacji weszły w życie od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA