reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Podatnicy i obowiązek podatkowy > Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji

Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji

Podmioty podlegające kontroli będą miały obowiązek przystąpić do inwentaryzacji w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania przeprowadzenia inwentaryzacji lub niezwłocznie po otrzymaniu tego żądania, jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r.

Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to nowe rozwiązanie, które zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Inwentaryzacji w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania

Obecnie zgodnie z art. 33 ust. l pkt 8 ustawy o Służbie Celnej podmioty podlegające kontroli są obowiązane zapewnić warunki i środki do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w tym przeprowadzać na żądanie funkcjonariusza inwentaryzację w zakresie niezbędnym na potrzeby kontroli.

W praktyce przeprowadzenie inwentaryzacji wiąże się z dodatkowym nakładem pracy ze strony podmiotu podlegającego kontroli, a niekiedy może wiązać się również z koniecznością wstrzymania procesów produkcyjnych.

W związku z tym Ministerstwo Finansów uznało, że należy określić w przepisach termin, w którym podmiot podlegający kontroli powinien przystąpić do inwentaryzacji. Ustawodawca proponuje termin trzydniowy, który powinien być wystarczający do zaplanowania przez podmioty podlegające kontroli czynności związanych z inwentaryzacją w taki sposób, żeby przeprowadzenie inwentaryzacji w możliwie najmniejszym stopniu wpłynęło na działalność przedsiębiorstwa.

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Przepisy przejściowe

Nowelizacja zakłada wprowadzenie przepisów przejściowych, które przewidywały będą, że:

- jeżeli zgłoszenie do urzędowego sprawdzenia zostanie złożone przed dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, to urzędowe sprawdzenie zostanie przeprowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych, przez naczelnika urzędu celnego właściwego na podstawie przepisów dotychczasowych,

- do inwentaryzacji i kontroli obrachunkowych rozpoczętych przed dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw stosuje się przepisy dotychczasowe,

- przepisy działu dotyczącego ewidencji i innych dokumentacji prowadzonych na potrzeby kontroli wejdą w życie od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, MF zaproponowano aby urzędowe sprawdzenie lub kontrola, które rozpoczęły się na podstawie przepisów dotychczasowych - zostały przeprowadzone i zakończone na podstawie tych samych przepisów. W sytuacji gdy czynności w ramach urzędowego sprawdzenia lub kontrola zostały rozpoczęte na podstawie zasad określonych w dotychczasowych przepisach, to powinny zostać zakończone na podstawie tych samych zasad.

Natomiast, w związku z faktem, że na koniec roku kalendarzowego dokonuje się inwentaryzacji, która wiąże się z podsumowywaniem ewidencji i innych dokumentacji – proponuje się aby przepisy dotyczące ewidencji i innych dokumentacji weszły w życie od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama