| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Podatnik zawiadomi o spodziewanych korzyściach w VAT

IFK poleca: Podatnik zawiadomi o spodziewanych korzyściach w VAT

W 2016 r. planowane jest wprowadzenie nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jej projekt przewiduje rozwiązanie, które może przynieść podatnikom wiele problemów. Chodzi o przekazywanie organom podatkowym przez podatnika informacji o operacjach gospodarczych, które mają spowodować uzyskanie przez niego korzyści podatkowych w VAT.

Będą to czynności prawne lub działania faktyczne mające bezpośredni wpływ na zmniejszenie podatku należnego lub zwiększenie podatku naliczonego podatnika w roku podatkowym lub w najbliższych pięciu latach podatkowych. W szczególności mające wpływ na:

  • zmniejszenie podstawy opodatkowania,
  • zmniejszenie zobowiązania podatkowego,
  • zwiększenie podatku naliczonego.

Zmniejszenie podatku należnego powodują wszelkiego rodzaju rabaty. Natomiast zwiększenie podatku naliczonego powoduje każdy zakup. Czy to oznacza, że podatnik będzie informował organy podatkowe o każdym zakupie? Na tym etapie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Zawiadomienie to co do zasady będzie nieobowiązkowe. Jednak podatnik, który je złoży, otrzyma ochronę. Skorzysta bowiem w tym zakresie z domniemania działania w dobrej wierze oraz domniemania legalności zastosowanych przez siebie operacji gospodarczych.

Zawiadomienie będzie obowiązkowe, gdy planowana lub rzeczywista roczna korzyść podatnika w wyniku zastosowania operacji gospodarczych wyniesie ponad 0,1% podstawy opodatkowania podatnika w roku jej uzyskania, nie mniej niż 500 000 zł.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Podatnik, który według ustawy osiągnie korzyści podatkowe, lecz nie złoży zawiadomienia lub złoży je, podając nieprawdę lub zatajając prawdę, obowiązany będzie udowodnić w postępowaniu podatkowym, że zastosowane operacje gospodarcze są zgodne z prawem i rzeczywistością. W takiej sytuacji to nie organ podatkowy będzie udowadniał nieprawidłowość, tylko podatnik będzie musiał dowieść, że prawidłowo się rozliczał. Urząd nie będzie musiał znajdować dowodu, że transakcja miała na celu obejście prawa. Będzie mógł w każdym przypadku zakwestionować taką korzyść i to podatnik będzie musiał udowodnić prawidłowość rozliczeń.

Biuletyn VAT

Oprac. Joanna Dmowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »