reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata audiowizualna od 2016 roku - finansowanie mediów publicznych z PIT, CIT i KRUS

Opłata audiowizualna od 2016 roku - finansowanie mediów publicznych z PIT, CIT i KRUS

Prawdopodobnie w styczniu 2016 r. do Sejmu trafi projekt ustawy o misji i strukturze mediów publicznych, a za kilka miesięcy projekt ustawy o ich finansowaniu - poinformował PAP 16 grudnia 2015 r. Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów. Obecny abonament RTV miałaby zastąpić opłata audiowizualna ponoszona przez wszystkich podatników. Ma ona wynosić ok. 10 zł miesięcznie.

Dodał, że istnieje już zarys koncepcji finansowania nowych mediów narodowych z PIT, CIT i KRUS, jednak do powstania projektu potrzebna jest wspólna praca kilku resortów.

"Plan zmian w mediach publicznych zakłada dwa kroki. Pierwsza ustawa będzie dotyczyła przede wszystkim misji i sposobu organizacji mediów publicznych. Ten projekt jest już gotowy i czeka na swoją kolej ustaloną przez kierownictwo klubu PiS. Z tego co wiem na temat kalendarza prac sejmowych, projekt będzie raczej procedowany w styczniu niż w grudniu, ale nie mogę przesądzić dokładnej daty. Naprawa mediów publicznych zacznie się na pewno nie później niż w styczniu" - zadeklarował Czabański.

Według niego, kolejnym krokiem będzie zmiana sposobu finansowania mediów, która zostanie wprowadzona osobną ustawą.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

"Prace nad ustawą o finansowaniu rozpoczną się na poziomie eksperckim już w grudniu, ale potrwają na pewno kilka miesięcy" - podkreślił wiceminister.

"Wymaga to specjalnej pracy i specjalnych przygotowań. Materia jest niezwykle skomplikowana, po drugie wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, że proponowane przez nas rozwiązania nie są niedozwoloną pomocą publiczną oraz nie zaburzą funkcjonowania rynku. To procedury, do których trzeba się solidnie przygotować i wymagają czasu. Stąd podział na dwa kroki" - wyjaśnił Czabański.

Obie ustawy mają zrealizować zapowiadaną przez PiS reformę mediów publicznych. Zakładają przekształcenie obecnych spółek mediów publicznych w instytucje kierowane jednoosobowo przez dyrektorów. Będą oni wybierani przez Radę Mediów Narodowych powoływaną podobnie jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - przez Sejm, Senat i Prezydenta. Zastąpi ona również KRRiT w kontrolowaniu ich. Będzie też powoływać Rady Programowe mediów publicznych, których pozycja ma ulec znacznemu wzmocnieniu.

Powstałe w wyniku przekształceń media narodowe, jak wcześniej mówił PAP Czabański, "mają skupić się w większym niż dotychczas stopniu na działalności kulturalnej". Według niego, obecna formuła spółek prawa handlowego nie sprawdziła się w przypadku mediów publicznych i doprowadziła do ich finansowego osłabienia. Reforma zakłada też zmianę sposobu finansowania mediów narodowych. Obecny abonament RTV miałaby zastąpić opłata audiowizualna ponoszona przez wszystkich podatników. Ma ona wynosić ok. 10 zł miesięcznie, a ze wstępnych szacunków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że wpływy z nowej opłaty mogą wynieść nawet 1,5 mld zł.(PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama