| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Kto od 2016 roku nie musi stosować przepisów o instrumentach finansowych

IFK poleca: Kto od 2016 roku nie musi stosować przepisów o instrumentach finansowych

W 2016 r. więcej jednostek może skorzystać z uproszczenia polegającego na możliwości niestosowania przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych. Aby z niego skorzystać, wystarczy bowiem, by jednostka nie przekroczyła w 2015 r. co najmniej dwóch z trzech wymienionych w ustawie o rachunkowości wielkości progowych.

Dotychczas z uproszczenia tego mogły korzystać tylko te jednostki, które nie miały obowiązku badania sprawozdania finansowego, i tylko wówczas, gdy nie wpływało to niekorzystnie na rzetelny i wiarygodny obraz jednostki.

Od 1 stycznia 2016 r. uproszczenie to nie jest już uwarunkowane tym, czy jednostka ma, czy też nie ma obowiązku badania sprawozdania finansowego. Według znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości, aby z niego skorzystać, wystarczy, by jednostka za poprzedni rok obrotowy (tj. za rok 2015) nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości (art. 28b ust. 1 uor):

  1. 17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
  2. 34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
  3. 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Wskazane progi kwotowe są wyższe niż progi zobowiązujące jednostki do badania sprawozdania finansowego, co oznacza, że więcej niż dotychczas jednostek zostało zwolnionych z obowiązku stosowania rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych.

Monitor Księgowego – prenumerata

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie podmioty nie muszą już stosować przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »