IFK poleca: Kto od 2016 roku nie musi stosować przepisów o instrumentach finansowych
REKLAMA
REKLAMA
Dotychczas z uproszczenia tego mogły korzystać tylko te jednostki, które nie miały obowiązku badania sprawozdania finansowego, i tylko wówczas, gdy nie wpływało to niekorzystnie na rzetelny i wiarygodny obraz jednostki.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r. uproszczenie to nie jest już uwarunkowane tym, czy jednostka ma, czy też nie ma obowiązku badania sprawozdania finansowego. Według znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości, aby z niego skorzystać, wystarczy, by jednostka za poprzedni rok obrotowy (tj. za rok 2015) nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości (art. 28b ust. 1 uor):
- 17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
- 34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
- 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Wskazane progi kwotowe są wyższe niż progi zobowiązujące jednostki do badania sprawozdania finansowego, co oznacza, że więcej niż dotychczas jednostek zostało zwolnionych z obowiązku stosowania rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych.
Monitor Księgowego – prenumerata
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie podmioty nie muszą już stosować przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat