IFK poleca: Od 22 lutego 2016 r. będzie możliwa ponowna umowa na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny będzie możliwe:
REKLAMA
- jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Możliwość ponownego zatrudnienia na umowę na okres próbny, w przypadku gdy pracownik ma być zatrudniony do pracy rodzajowo innej niż ta, która była wykonywana w ramach pierwszej umowy na okres próbny, jest zgodna z dotychczas przyjętą linią prezentowaną przez orzecznictwo. Przykładem może być wyrok SN z 4 września 2013 r. (I PK 358/12). Sąd stanął tu na stanowisku, że dopuszczalne jest zawarcie między tymi samymi stronami kolejnej umowy o pracę na okres próbny na innym stanowisku pracy (przy pracach różnych rodzajów).
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
Dotychczasowe przepisy nie wskazują również celu, na jaki można zawrzeć umowę na okres próbny. Zgodnie z nową regulacją umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, będzie można zawrzeć, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwość jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 Kodeksu pracy po nowelizacji). Zatem umowa na okres próbny będzie polegała na zweryfikowaniu przydatności pracownika do kontynuowania zatrudnienia na konkretnym stanowisku pracy.
Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Czytaj więcej w artykule: "Zmiany w umowach terminowych – jak stosować nowe przepisy" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat