REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Projekt ustawy, określany mianem abolicji, niezupełnie nią będzie. Ustawa ta ma na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.

ROZMOWA

Autopromocja

Jest już gotowy projekt ustawy, która wprowadzi abolicję podatkową. Podatnik będzie musiał złożyć wniosek o jej udzielenie, a urząd w decyzji określi wysokość albo umarzanej kwoty, albo zwrotu podatku. Czy decyzja urzędu ułatwi całą procedurę?

- Wydawanie decyzji ma na celu odciążenie podatnika w zakresie samodzielnego wyliczenia kwoty umorzenia lub zwrotu. Nawet gdyby nie wprowadzać obowiązku wydania decyzji, organ podatkowy musiałby zweryfikować wielkość podanej przez podatnika kwoty umorzenia lub zwrotu.

Dlaczego podatnik wraz z wnioskiem o przyznanie abolicji będzie musiał przedstawiać dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą i zapłacenie tam podatku?

- Organ podatkowy ma zawsze prawo żądać przedłożenia dokumentów niezbędnych do sprawdzenia informacji zawartych w zeznaniu podatkowym. Regulacja zawarta w projekcie ustawy abolicyjnej nie poszerza więc kompetencji fiskusa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy projekt może jeszcze się zmienić?

- Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Nadesłane uwagi będą analizowane i Ministerstwo Finansów nie wyklucza wniesienia poprawek do projektu doskonalących go na dalszym etapie prac legislacyjnych.

Kto tak naprawdę z abolicji skorzysta?

- Omawianego projektu nie można określać mianem ustawy abolicyjnej, ma ona bowiem na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania. Z ustawy skorzystają osoby pracujące legalnie za granicą w krajach, z których uzyskane dochody podlegały (w latach 2002-2007) lub będą podlegać (od 2008 roku) rozliczeniu zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia.

Ile pieniędzy będzie można odzyskać?

- Nie można określić kwoty zwrotu. Jej wysokość będzie zależeć od okoliczności danej sprawy i będzie wyliczana indywidualnie w decyzji organu podatkowego. W przypadku gdy podatnik nie uzyskał w ogóle dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a jedynie dochody zagraniczne, będzie to całość podatku zapłaconego w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Ile ujawnień uzyskanych poza krajem dochodów spodziewa się resort finansów?

- Nie można przewidzieć dokładnej liczby. Dla przykładu: do końca 2006 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 580 tys. Polaków, przy czym liczba ta obejmuje osoby, które wyjechały nie w celach zarobkowych, jak również osoby, które zmieniły rezydencję podatkową. Zatem trudno jest określić, jaka liczba osób skorzysta z tego rozwiązania.

Czy abolicja w zaproponowanym kształcie zachęci Polaków do powrotu z emigracji?

- Na pewno jest to likwidacja jednej z przeszkód w ich powrocie, tj. realnej groźby konieczności zapłaty zaległego podatku w Polsce. Trzeba jednak podkreślić, że na podejmowanie decyzji o migracji ma wpływ nie tylko wysokość obciążenia podatkowego, ale także sytuacja gospodarcza, poziom bezrobocia, kurs walut, przeszkody bądź ułatwienia administracyjne.

Autopromocja


Rozmawiała Ewa Matyszewska

Elżbieta Chojna-Duch

wiceminister finansów odpowiedzialna za podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA