| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany w ujmowaniu w księgach i prezentacji zdarzeń losowych

IFK poleca: Zmiany w ujmowaniu w księgach i prezentacji zdarzeń losowych

Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, z drugiej zaś przestrzegania obowiązku informowania o tego typu zdarzeniach w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego.

23 września 2015 r. weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wprowadziła zmiany wynikające z konieczności wdrożenia do polskiego ustawodawstwa przepisów unijnych (a dokładnie postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/34 UE z 26 czerwca 2013 r.). Jedną z tych zmian jest zlikwidowanie w rachunku zysków i strat większości jednostek kategorii strat i zysków nadzwyczajnych. Zdarzenia nadzwyczajne, które do tej pory tworzyły oddzielną kategorię w rachunku zysków i strat (tj. „Wynik zdarzeń nadzwyczajnych”), zostały przesunięte do kategorii pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (tworzących „Wynik na działalności operacyjnej”).

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Konsekwencją tego jest usunięcie z ustawy o rachunkowości:

  • art. 42 ust. 1 pkt 3 wskazującego, że w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji na wynik finansowy netto składa się również wynik operacji nadzwyczajnych,
  • art. 42 ust. 4 wskazującego, że wynik zdarzeń nadzwyczajnych stanowi różnicę między zyskami nadzwyczajnymi a stratami nadzwyczajnymi.

W miejsce usuniętych przepisów ustawodawca rozszerzył definicję pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 uor). Rozszerzenie polega na dodaniu do przykładowego katalogu przychodów i kosztów związanych ze zdarzeniami losowymi. Tym samym zdarzenia takie będą ujmowane w ewidencji księgowej na:

  • koncie 760 „Pozostałe przychody operacyjne” w przypadku zdarzeń trudnych do przewidzenia, a klasyfikowanych do tej pory jako zyski nadzwyczajne,
  • koncie 765 „Pozostałe koszty operacyjne” w przypadku zdarzeń, które były klasyfikowane dotychczas jako straty nadzwyczajne.

Taki sposób ewidencji zdarzeń losowych dotyczy także jednostek mikro (zdefiniowanych w art. 3 ust. 1a uor) i jednostek małych (zdefiniowanych w art. 3 ust. 1c uor).

Monitor Księgowego – prenumerata

Oprac. Irena Pazio

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »