REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przyjmie plan rozwoju kraju na najbliższe lata

Rząd przyjmie plan rozwoju kraju na najbliższe lata /Fot. UPS
Rząd przyjmie plan rozwoju kraju na najbliższe lata /Fot. UPS
Media

REKLAMA

REKLAMA

Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się "Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", czyli tzw. planem wicepremiera Morawieckiego. Jednym z głównych założeń planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizację kapitału do dużych przedsięwzięć o charakterze industrialnym.

Projekt uchwały ws. przyjęcia tego planu znalazł się w porządku obrad rządu na dzień 16 lutego - wynika z informacji na stronie internetowej kancelarii premiera.

REKLAMA

Autopromocja

Również sam wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek dziennikarzom w Wigrach na Suwalszczyźnie po obradach klubu parlamentarnego PiS, że - jak się wyraził - "cały kompleksowy program" będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu rządu, a "wkrótce potem" będzie przekazanych więcej informacji na ten temat.

O planie wicepremier i minister rozwoju rozmawiał w piątek po południu w Suwałkach (Podlaskie) podczas spotkania w Parku Naukowo-technologicznym Polska-Wschód. W tej części spotkania nie mogli jednak uczestniczyć dziennikarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o VAT w połowie 2016 roku?

Po spotkaniu wicepremier pytany przez PAP powiedział, że główną myślą planu jest doprowadzenie "do tego, żeby opłacało się w Polsce inwestować, jak najwięcej inwestować zarówno z polskich oszczędności jak i z kapitału krajowego, jak i kapitału zagranicznego".

"Chcielibyśmy tworzyć warunki do inwestowania w miejscach różnych, nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych ośrodkach takich jak tutaj Suwałki, Suwalszczyzna, żeby doprowadzić do bardziej solidarnego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Taka jest myśl przewodnia" - powiedział pytany przez PAP wicepremier Morawiecki. Dodał, że przed prezentacją programu Radzie Ministrów nie będzie podawał szczegółów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Według wcześniejszych zapowiedzi premier Beaty Szydło plan miał być przyjęty już na posiedzeniu rządu w zeszły wtorek.

Wicepremier Morawiecki mówił w dotychczasowych wypowiedziach, że celem planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizację kapitału do dużych przedsięwzięć o charakterze industrialnym.

"Polska przez ostatnie 27 lat miała taki jeden, podstawowy problem widoczny chociażby po programie budowy autostrad (...) czy sieci kolejowych albo dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych - nie potrafiliśmy mobilizować tego kapitału" - mówił Morawiecki w czwartek w Polsat News. Dodał, że w ramach planu, zostaną zaproponowane mechanizmy promowania polskiego eksportu i przedsiębiorczości, ale również "mobilizowania kapitału do dużych i wielkich przedsięwzięć o charakterze industrialnym".

Komisja Europejska wskazuje na potrzebę uszczelnienia systemu podatkowego

Drugi punkt planu - dodał - to udział Polski w rewolucji cyfrowej. "Pierwsza rewolucja - silników parowych - nas ominęła, bo były wtedy rozbiory Polski, pod koniec XVIII wieku. Druga rewolucja - elektryczności - też nas ominęła, bo walczyliśmy o niepodległość. Trzecia rewolucja informatyczna też nas ominęła, bo była wtedy komuna i PRL. Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji cyfrowej. Chcemy budować przemysł, który będzie przemysłem przyszłości, i który będzie dla pracowników z jednej strony, a dla pracodawców i biznesu z drugiej strony, tworzył jak najwyższą wartość dodaną po to, żeby zbudować solidarne, piękne społeczeństwo" - wyjaśnił wicepremier.

Dodał, że plan będzie zakładał "elastyczne wentyle bezpieczeństwa". Jak mówił, chodzi o mobilizację wewnątrzkrajowych oszczędności i promocję prywatnego kapitału, zachęcanie także zagranicznego kapitału do wzięcia udziału w rozwoju przemysłu IV generacji w Polsce.

Według Morawieckiego strategia rozwoju przygotowywana przez resort rozwoju ma służyć mieszkańcom terenów mniej do tej pory zadbanych; kluczowy będzie rozwój zrównoważony społecznie i regionalnie. (PAP)

kow/ son/ mok/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA