reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaliczki uproszczone czy kwartalne - mija termin wyboru

Zaliczki uproszczone czy kwartalne - mija termin wyboru

Do 22 lutego 2016 r. podatnicy podatku dochodowego, mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym.

Z kwartalnego lub uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PDOF) oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP). Warto zaznaczyć, że z tych metod rozliczeń mogą skorzystać także podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej i ustalający dochód na podstawie prowadzonych ksiąg. Przewiduje to dodany od 1 stycznia 2016 r. art. 44 ust. 14 updof.

Aby skorzystać z ww. form wpłacania zaliczek, konieczne jest złożenie pisemnego zawiadomienia o wybranej metodzie ich opłacania. Nie ma oficjalnych urzędowych druków, na których są składane zawiadomienia. Część urzędów skarbowych udostępnia jednak wzory druków, z których podatnik może skorzystać. Nie trzeba płacić żadnych opłat.

W 2016 r. termin złożenia tych zawiadomień przez podatników PDOF i podatników PDOP mających kalendarzowy rok podatkowy przypada na 22 lutego (ponieważ 20 lutego to sobota). Jeżeli podatnicy złożyli już takie zawiadomienie np. w 2015 r., nie muszą go składać ponownie. Złożone zawiadomienie odnosi skutek na kolejne lata. Z kolei podatnik, który w 2016 r. chciałby wrócić do podstawowej metody opłacania zaliczek, powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji ze stosowanej przez siebie metody do 22 lutego br. (art. 25 ust. 7a updop i art. 44 ust. 6d updof).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama