reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniło się rozporządzenie dotyczące dokumentowania prawa do zasiłków. ZUS na swojej stronie udostępnił nowe wzory dokumentów zasiłkowych. Dokumenty są również dostępne na PUE, za pomocą którego płatnicy oraz ubezpieczeni mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków.

Od 1 stycznia 2016 r., na skutek wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokości oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (dalej: rozporządzenie o dokumentacji), przestały obowiązywać druki: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b, ZUS Z-15, ZUS Z-10.

Zastąpiły je załączniki do rozporządzenia o dokumentacji, które zasadniczo powielają informacje poprzednio zawarte w drukach.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Mimo zmian w rozporządzeniu ZUS nadal używa dotychczasowej symboliki dokumentów. Wszystkie aktualne formularze wniosków i oświadczeń, których można używać w korespondencji z ZUS po ich wydrukowaniu i wypełnieniu, znajdują się na stronie ZUS w zakładce formularze. ZUS na swojej stronie dodatkowo wyjaśnia:

Gdy do wypłaty zasiłków właściwy jest ZUS, postępowanie wszczyna się na podstawie:

  • wniosku, tj. wystawionego przez płatnika składek zaświadczenia ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b albo wniosku o zasiłek chorobowy ZAS-53 wystawionego przez ubezpieczonego dostępnych na PUE, albo
  • wniosku na formularzu Z-15 – w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie dotyczy opieki, albo
  • wydruku zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Wniosek o zasiłek może być złożony także w dowolnej formie pisemnej, jeśli zawiera wymagany zakres informacji.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakich wzorów formularzy zasiłkowych używać w korespondencji z ZUS" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama