Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r., na skutek wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokości oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (dalej: rozporządzenie o dokumentacji), przestały obowiązywać druki: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b, ZUS Z-15, ZUS Z-10.
REKLAMA
Zastąpiły je załączniki do rozporządzenia o dokumentacji, które zasadniczo powielają informacje poprzednio zawarte w drukach.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Mimo zmian w rozporządzeniu ZUS nadal używa dotychczasowej symboliki dokumentów. Wszystkie aktualne formularze wniosków i oświadczeń, których można używać w korespondencji z ZUS po ich wydrukowaniu i wypełnieniu, znajdują się na stronie ZUS w zakładce formularze. ZUS na swojej stronie dodatkowo wyjaśnia:
Gdy do wypłaty zasiłków właściwy jest ZUS, postępowanie wszczyna się na podstawie:
- wniosku, tj. wystawionego przez płatnika składek zaświadczenia ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b albo wniosku o zasiłek chorobowy ZAS-53 wystawionego przez ubezpieczonego dostępnych na PUE, albo
- wniosku na formularzu Z-15 – w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie dotyczy opieki, albo
- wydruku zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.
Wniosek o zasiłek może być złożony także w dowolnej formie pisemnej, jeśli zawiera wymagany zakres informacji.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakich wzorów formularzy zasiłkowych używać w korespondencji z ZUS" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat