REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.

Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.
Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie na blisko dwa lata - w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. - obowiązywania tzw. podatku miedziowego, proponują posłowie w projekcie noweli ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Autorzy projektu argumentują, że zmiana jest konieczna m.in. z powodu niskich cen miedzi na świecie.

W przygotowanym przez posłów PO projekcie noweli proponuje się, by tzw. podatku miedziowego nie pobierano w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. Nowe prawo miałoby wejść w życie 14 dni od nią ogłoszenia.

REKLAMA

Autopromocja

"Projektowana zmiana wychodzi naprzeciw zapowiedziom podczas kampanii wyborczej pani premier Beaty Szydło, która zapowiedziała likwidację tego niesprawiedliwego i szkodliwego podatku. Wnioskodawcy, mając na uwadze bezpieczeństwo budżetu, proponują nie likwidację podatku, a jego zawieszenie na okres 2 lat. Jest to dziś właściwy czas, ponieważ wprowadzono opodatkowanie innych instytucji, a cena miedzi nadal spada. Wobec tego będzie to dobry moment, aby przeanalizować formułę naliczania podatku i wprowadzić zmiany, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować i rozwijać się spółce (KGHM - PAP)" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Podatek od kopalin – jakie ma skutki?

Podatek od miedzi i srebra został wprowadzony w 2012 roku. Muszą go płacić podmioty, które wydobywają takie metale. Jedynym płatnikiem tego podatku jest obecnie KGHM, największy w Polsce potentat miedziowy. Spółka za 2015 r. zapłaciła z tego tytułu 1,4 mld zł, a w ustawie budżetowej na 2016 r. dochody z tego podatku ustalono na 1,5 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie, a w razie gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytego urobku miedzi i srebra, podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w urobku rudy miedzi.

Autorzy projektu noweli dodają, że zasady opodatkowania przewidziane w ustawie "jednoznacznie przesądzają o tym, że ceny miedzi i srebra notowane na giełdzie londyńskiej determinują nie tylko o wielkości podatku należnego dla Skarbu Państwa, ale przede wszystkim determinują ekonomiczna racjonalność prowadzenia działalności gospodarczej, której podstawą jest wydobywanie metali nieżelaznych".

Podatek miedziowy - zniesiony lub naliczany w inny sposób

Wskazują też, że podatek miedziowy bazuje na ilości metali w koncentracie na etapie jego wyprodukowania, a nie na realnie sprzedanej produkcji finalnej, co z reguły przypada na okres ok. 1-2 miesięcy po wyprodukowaniu koncentratu.


W uzasadnieniu podkreślono, że na sytuację producentów miedzi i srebra istotny wpływa mają ceny tych matali na rynkach światowych. W 2011 roku na giełdzie w Londynie miedź kosztowała blisko 10 tys. dolarów za tonę. Rok później jej cena była o ok. 10 proc. mniejsza. W tym roku cena czerwonego metalu oscyluje w okolicach 5 tys. dolarów za tonę.

Autorzy dodają, że podobne spadki istnieją również na rynku srebra. "Jego ceny, w porównaniu z okresem, kiedy wprowadzano podatek od niektórych kopalin spadły również prawie o połowę. Taki spadek cen surowców objętych podatkiem od niektórych kopalin spowodował nie tylko niższe wpływy do budżetu, ale przede wszystkim spowodował drastyczny spadek rentowności działalności przedsiębiorców działających w sferze wydobycia surowców objętych obowiązkiem podatkowym" - zauważono.

Spadek cen tych metali na świecie wpływa też na firmy wydobywające te surowce z polskich złóż. Autorzy w tym miejscu wskakują na spadek rentowności bieżącej produkcji KGHM. "W 2014 r. rentowność KGHM wyniosła 19,4 proc. i była o 13,5 proc. niższa niż miałoby to miejsce w scenariuszu bez podatku od wydobycia niektórych kopalin" - zaznaczono.

Szydło: podatek miedziowy powinien być zniesiony

Autorzy zwracają uwagę, że spadek rentowności, cen miedzi i srebra na światowych rynkach powoduje groźbę zaniechania działań inwestycyjnych. KGHM pod koniec zeszłego roku informowała, że budowę m.in. nowej kopalni w starym zagłębiu miedziowym koło Bolesławca uzależnia od wysokości tego podatku. (PAP)

mick/ je/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA