| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Brak zawiadomienia z ZUS o składce wypadkowej

Brak zawiadomienia z ZUS o składce wypadkowej

Do 20 kwietnia 2016 r. ZUS jest zobowiązany przesłać płatnikom składek zawiadomienie o obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r. wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS ma ten obowiązek w odniesieniu do płatników, którzy przez ostatnie, kolejne 3 lata kalendarzowe składali informację ZUS IWA.

ZUS ustala stopę procentową składki wypadkowej dla płatnika podlegającego wpisowi do rejestru REGON, zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który miał obowiązek przekazania informacji ZUS IWA przez 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (art. 28 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 5 ustawy wypadkowej). Informację o danych do ustalenia składki wypadkowej – ZUS IWA – za dany rok kalendarzowy są zobowiązani przekazać do ZUS płatnicy składek, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

- byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składana jest informacja, i co najmniej 1 dzień w styczniu następnego roku,

- w roku, za który jest składana informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

- byli wpisani do rejestru REGON 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.

Wysokość składki wypadkowej można sprawdzić on-line

O wysokości stopy procentowej składki wypadkowej obowiązującej w roku składkowym 2016–2017 ZUS zawiadomi płatników składek do 20 kwietnia 2016 r. (art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej). Jeżeli płatnik do 20 kwietnia 2016 r. nie otrzyma zawiadomienia, powinien poczekać na jego dostarczenie kolejne 10 dni – czyli do 30 kwietnia 2016 r. Jeżeli zawiadomienie z ZUS w tym okresie nadal nie nadejdzie, płatnik powinien zwrócić się do jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę z wnioskiem o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Warto też wyjaśnić, czy przyczyny nieotrzymania zawiadomienia nie leżą po stronie płatnika.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak powinien postąpić płatnik, jeśli nie otrzyma zawiadomienia o obowiązującej go wysokości składki wypadkowej" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »