REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

eFaktoring lekiem na problemy małych firm. Pierwsza taka usługa w Polsce

eFaktoring lekiem na problemy małych firm. Pierwsza taka usługa w Polsce /Fotolia
eFaktoring lekiem na problemy małych firm. Pierwsza taka usługa w Polsce /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już dzisiaj nie tylko średnie i duże firmy, ale również mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z finansowania swojej działalności usługą faktoringu. Co więcej, mogą zabezpieczyć swoją płynność finansową wyłącznie za pośrednictwem internetu – bez wychodzenia z domu i konieczności dostarczania dokumentów. Taką innowacyjną, pierwszą na polskim rynku, usługę świadczy NFG, spółka wchodząca w skład konsorcjum Kaczmarski Group. Jest ona dostępna w ramach Systemu Terminowych Płatności FairPay.pl

Na pieniądze od swoich kontrahentów najdłużej czekają zazwyczaj najmniejsze firmy. Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę w przypadku mikroprzedsiębiorstw to 3 miesiące i 24 dni. Największe firmy czekają na przelew średnio o miesiąc krócej. To wyniki najnowszej edycji cyklicznego badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

Autopromocja

- Im mniejsza firma, tym większy ma problem – uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Najmniejsi przedsiębiorcy, nie dość, że najdłużej czekają na swoje pieniądze, to dodatkowo ich kondycja finansowa jest najbardziej zależna od pojedynczych opóźnień w spłacie. Zdarza się, że faktura na kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych jest w stanie spowodować problemy z płynnością finansową, a nawet doprowadzić do bankructwa małej firmy ­– dodaje Adam Łącki.

Właśnie do najmniejszych przedsiębiorców skierowana jest pierwsza w Polsce usługa w 100 procentach internetowego faktoringu oferowana przez NFG, z konsorcjum Kaczmarski Group.

- Finansowanie należności poprzez faktoring dotychczas było usługą głównie dla większych podmiotów gospodarczych. Nie jest to też usługa tania. Mikro i małe firmy do tej pory były traktowane trochę po macoszemu. Faktoring był praktycznie poza ich zasięgiem. eFaktoring oferowany przez NFG zdecydowanie zmienia ten stan rzeczy - podkreśla Michał Pawlik, prezes Zarządu NFG.

Jak to właściwie działa? Aby szybciej uzyskać pieniądze za wystawione przez siebie faktury, firma czyli faktorant, korzysta z usług wyspecjalizowanej instytucji czyli faktora. Po przyznaniu limitu faktoringowego klient ma możliwość finansowania wybranych przez siebie faktur w wysokości 100% ich wartości do poziomu określonego w umowie. Zarówno decyzja o przyznaniu limitu, jak i zawarcie umowy odbywa się online, a środki są dostępne nawet w kilkanaście minut od zaakceptowania wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kiedy zbliża się termin, w którym firma musi opłacić wystawione jej faktury, a jeden z kontrahentów nie zapłacił na czas, często pojawia się luka, którą trzeba jakoś „załatać”. W przypadku małych firm temu celowi służy zazwyczaj kredyt lub pożyczka. eFaktoring daje możliwość znacznie prostszego i szybszego zdobycia finansowania, dzięki czemu firma jest w stanie utrzymać płynność finansową w trudnych dla niej momentach – wyjaśnia Michał Pawlik. - eFaktoring to cichy faktoring, co gwarantuje dyskrecję. Klient, któremu wystawiono fakturę nie dowie się o jej finansowaniu – dodaje.

NFG to niezależna od banku instytucja finansowa, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro i małych przedsiębiorstw, między innymi w zakresie faktoringu. NFG należy do Kaczmarski Group, w skład której wchodzą również takie spółki jak Krajowy Rejestr Długów, Kaczmarski Inkasso, czy Rzetelna Firma. Oferta eFaktoringu jest obecnie dostępna jedynie dla wybranych klientów Kaczmarski Group.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA