Swobodny przepływ pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Rządowy projekt zakłada ułatwienia w korzystaniu z prawa swobodnego przepływu pracowników. Sama ustawa nie zmienia - nie ogranicza, ani nie rozszerza - praw tych pracowników.
REKLAMA
Ustawę opracował resort rodziny, pracy i polityki społecznej i to ten resort będzie instytucją odpowiedzialną za promocję praw osób korzystających z tych przepisów.
Do tej pory przebywający w Polsce pracownicy z państw unijnych oraz członkowie ich rodzin otrzymywali z PIP porady prawne dotyczące prawa pracy i dostępu do zatrudnienia. Po zmianach będą mogli liczyć także na pomoc w takich kwestiach jak:
- dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych;
- członkostwo w związkach zawodowych;
- dostęp do zasobów mieszkaniowych;
- dostęp do kształcenia, nauki zawodu i szkolnictwa zawodowego dla dzieci;
- pomoc udzielana przez urzędy pracy.
Ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania – przebieg procedury legislacyjnej
W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane zostały obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. Resort rodziny i pracy będzie zlecał niezależne badania tego zjawiska i sprawdzał, czy w Polsce nie ma nieuzasadnionych ograniczeń, przeszkód lub dyskryminacji przy stosowaniu prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników.
Zgodnie z ustawą nowym zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy będzie udzielanie niezależnego poradnictwa prawnego dla wspierania równego traktowania obywateli państw członkowskich UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników oraz członków ich rodzin.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
REKLAMA
PIP będzie wspierać ich i analizować dostęp do zatrudnienia takich osób, ich warunki zatrudnienia i pracy, dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych, szkoleń i pomocy urzędów pracy oraz prawa do ich udziału w związkach zawodowych oraz radach pracowników.
Z Inspekcją w realizacji tych zadań mają współdziałać m.in. administracja państwowa i samorządowa, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorząd załogi oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. PIP uzyskała też prawo do uzyskiwania informacji o korzystających z prawa do swobodnego przepływu osób, m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych. Inspekcja będzie mogła dla realizacji nowych zadań zatrudnić dwie osoby, a po czterech latach kolejną.
Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.
Teraz projektem zajmie się Senat.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat