Nowe zasady rozliczania VAT od nabycia paliwa za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowany projekt ma przede wszystkim ukrócić wyłudzenia VAT związane z obrotem paliwem sprowadzanym z zagranicy. W związku z tym skorelowano przepisy VAT z akcyzowymi. Do ustawy o VAT wprowadzono definicję zarejestrowanego odbiorcy i prowadzącego skład podatkowy z ustawy akcyzowej.
REKLAMA
Gdy paliwo będzie sprowadzane z innego kraju UE w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, płatnikiem VAT będzie prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany odbiorca, którzy nabywają paliwo na rzecz innych podmiotów. Obecnie w takiej sytuacji podatnikami VAT i akcyzy z tytułu jednego WNT są odrębne podmioty. VAT rozlicza nabywca, na rzecz którego sprowadzane jest paliwo, a akcyzę rozlicza prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany odbiorca. Powoduje to często, że nabywca paliwa, który nie ma w Polsce koncesji na obrót paliwem, nie rozlicza należnego VAT od WNT. Funkcja płatnika w ustawie o VAT jest obecnie zarezerwowana wyłącznie dla komornika.
Po zmianie przepisów VAT od WNT, inaczej niż do tej pory, trzeba będzie wpłacić w terminie pięciu dni od dnia wyprowadzenia paliwa ze składu podatkowego lub wprowadzenia do miejsca odbioru. Gdy paliwo będzie przemieszczane poza procedurą zawieszenia akcyzy, VAT trzeba będzie wpłacić z chwilą przemieszczenia paliwa na terytorium kraju, chyba że nabywca trzy dni przed planowanym nabyciem zgłosi to do naczelnika urzędu celnego. Wtedy na zapłatę VAT będzie miał pięć dni od otrzymania paliwa.
Podatnicy zobowiązani do zapłaty VAT będą również składać specjalne deklaracje miesięczne do piątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty VAT. Do rozliczeń VAT od paliwa sprowadzanego z UE będzie naczelnik urzędu celnego właściwy do rozliczeń akcyzy.
Wcześniejsza wpłata VAT nie będzie zwalniać podatników z obowiązku rozliczenia WNT w deklaracji VAT. Jednak wpłacony podatek będzie pomniejszał VAT należny.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nowe zasady rozliczania VAT od nabycia paliwa za granicą" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat