reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

Bezpłatny dowóz pracowników nie podlega VAT, gdy ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli takie działanie ma zaspokoić cele osobiste pracowników, podlega opodatkowaniu. W praktyce pracodawcy mają często problem z ustaleniem, kiedy zachodzi dany przypadek.

Nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Według tych regulacji za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Oznacza to, że nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika każdorazowo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy podkreślić, że opodatkowanie to nie jest warunkowane przysługującym podatnikowi prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W tym przypadku istnieją wątpliwości co do możliwości odliczania VAT od wydatków związanych ze świadczeniem usług na cele osobiste pracowników. Organy podatkowe odmawiają podatnikom prawa do odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków.

Odliczenie VAT od wydatków związanych z organizacją wypoczynku dla pracowników

Nie możemy mówić o celach osobistych, w których dojazd lub powrót pracowników z miejsca pracy jest w znacznym stopniu utrudniony, najczęściej ze względu na lokalizację danej firmy. Jako przykład można wskazać chociażby pracowników firm budowlanych, często świadczących usługi w miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury. Podobne problemy z dojazdem mają pracownicy firm zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych. Strefy takie zasadniczo tworzone są na obrzeżach miast i dojazd do nich środkami komunikacji publicznej również jest problematyczny. Utrudnienia obejmują też pracowników zatrudnianych w systemie zmianowym. W określonych godzinach dojazd lub powrót z miejsca pracy z wykorzystaniem środków transportu publicznego może okazać się niemożliwy.

We wskazanych przypadkach dowóz pracowników do miejsca zatrudnienia i z powrotem w pewnym stopniu nadal będzie zaspokajał ich potrzeby osobiste, jednak przede wszystkim ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. W konsekwencji nieodpłatne świadczenie realizowane na rzecz pracowników, jako służące prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Przedsiębiorca powinien jednak każdorazowo rozważyć, czy w danej sytuacji nieodpłatne świadczenie realizowane na rzecz pracowników będzie dotyczyło jego działalności gospodarczej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy nieodpłatny dowóz pracowników do firmy podlega opodatkowaniu VAT" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama