reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania podatku VAT pozwoliłoby na dokonanie większej obniżki stawek VAT niż o 1 pkt proc.

"Podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też wielkość i stabilność wpływów z tytułu tego podatku jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, a także polityki społecznej i gospodarczej państwa. Z uwagi na fakt, że w ostatnich latach rośnie luka w VAT, definiowana jako różnica między VAT teoretycznie należnym (teoretyczne dochody budżetu państwa) a VAT faktycznie pobranym (rzeczywiste wpływy), niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań i poszukiwanie nowych rozwiązań" - napisał Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską.

Skiba wskazuje, że w chwili obecnej trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym dodatkowe rozwiązania mające na celu ograniczenie oszustw i nadużyć oraz poprawę ściągalności podatku VAT - tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających.

"Ponieważ proponowane rozwiązania uszczelniające przyniosą rezultaty po 2016 r., przewiduje się obniżenie wysokości stawek podatku (tj. 8 i 23 proc. obok stawki 5 proc.) w momencie właściwym pod względem stabilności finansów publicznych, gdy dokonana zostanie pozytywna ocena efektów uszczelniania systemu podatkowego" - napisał wiceminister.

"Warto również pamiętać, że rozwiązania uszczelniające będą wprowadzane etapami w różnych obszarach (oprócz legislacyjnego również w obszarze organizacyjnym – skonsolidowanie służb odpowiedzialnych za pobór i kontrolę podatków, czy informatyczno-analitycznym np. wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie +typowania+ do kontroli), co oznacza że efekty podatkowe zostaną rozłożone w czasie. Osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania pozwoliłoby również na dokonanie większej obniżki stawek podatku niż o 1 pp." - dodał.(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama