| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania podatku VAT pozwoliłoby na dokonanie większej obniżki stawek VAT niż o 1 pkt proc.

"Podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też wielkość i stabilność wpływów z tytułu tego podatku jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, a także polityki społecznej i gospodarczej państwa. Z uwagi na fakt, że w ostatnich latach rośnie luka w VAT, definiowana jako różnica między VAT teoretycznie należnym (teoretyczne dochody budżetu państwa) a VAT faktycznie pobranym (rzeczywiste wpływy), niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań i poszukiwanie nowych rozwiązań" - napisał Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską.

Skiba wskazuje, że w chwili obecnej trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym dodatkowe rozwiązania mające na celu ograniczenie oszustw i nadużyć oraz poprawę ściągalności podatku VAT - tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających.

"Ponieważ proponowane rozwiązania uszczelniające przyniosą rezultaty po 2016 r., przewiduje się obniżenie wysokości stawek podatku (tj. 8 i 23 proc. obok stawki 5 proc.) w momencie właściwym pod względem stabilności finansów publicznych, gdy dokonana zostanie pozytywna ocena efektów uszczelniania systemu podatkowego" - napisał wiceminister.

"Warto również pamiętać, że rozwiązania uszczelniające będą wprowadzane etapami w różnych obszarach (oprócz legislacyjnego również w obszarze organizacyjnym – skonsolidowanie służb odpowiedzialnych za pobór i kontrolę podatków, czy informatyczno-analitycznym np. wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie +typowania+ do kontroli), co oznacza że efekty podatkowe zostaną rozłożone w czasie. Osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania pozwoliłoby również na dokonanie większej obniżki stawek podatku niż o 1 pp." - dodał.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »