reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bezpieczny e-podpis zadziała na terenie całej UE

Bezpieczny e-podpis zadziała na terenie całej UE

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie ujednolicające w Unii Europejskiej przepisy dotyczące podpisów elektronicznych. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsze jest to, że wydane w Polsce certyfikaty kwalifikowane e-podpisów mają działać na terenie całej UE. Tym samym łatwiej będzie polskim przedsiębiorcom startować w unijnych przetargach i podpisywać transgraniczne umowy.

Rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (tzw. eIDAS) ujednolica przepisy dotyczące e-podpisów we wszystkich 27 krajach UE. Zakres rozporządzenia obejmuje m.in. podpisy elektroniczne, pieczęci elektroniczne, elektroniczne znaczniki czasu, dokumenty elektroniczne, usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i usługi certyfikacyjnego uwierzytelniania witryn internetowych (art. 1 rozporządzenia eIDAS).

Nowe zasady zatrudniania pracowników z krajów spoza Unii Europejskiej

Warto zauważyć, że rozporządzenie eIDAS wprowadza nieznane dotychczas polskiemu prawu sposoby elektronicznego zabezpieczania dokumentów. I tak, od 1 lipca 2016 r. obok podpisów elektronicznych i znakowania czasem – pojawią się m.in. e-pieczęci. E-pieczęć to dane w postaci elektronicznej dodane do innych danych w postaci elektronicznej lub logicznie z nimi powiązane, mające zapewnić autentyczność pochodzenia oraz integralność powiązanych danych. E-pieczęć od e-podpisu odróżnia to, że podmiotem uprawnionym do korzystania z pieczęci elektronicznych dla opatrywania dokumentów są podmioty niebędące osobami fizycznymi. Tymczasem z e-podpisu korzystają osoby fizyczne.

Oprac. Sławomir Biliński

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama